PRZEGLĄD PRASY 21.08

Przegląd najważniejszych informacji jakie pojawiły się w prasie polskiej i zagranicznej 21.08:

Sąd w San Jose w Kalifornii w najbliższych dniach rozstrzygnie spór o własność domeny sex.com. Adres, który według jednej ze stron sporu, daje 3 miliardy dolarów przychodu rocznie, został zarejestrowany w 1994 roku przez biznesmena Gary’ego Kremena. Rok później Stephen Kohen przedstawił w firmie rejestrującej domeny dokument stwierdzający, że Kremen zrzekł się praw na jego korzyść. Kremen twierdzi, że dokument został podrobiony, a Kohen jest zwykłym oszustem. Kohen zresztą ma na swoim koncie dwa wyroki – za kradzież i serię oszustw (m.in. za fałszowanie dokumentów). (s. 24).

Amerykanie na razie nie są zainteresowani korzystaniem z usług opartych na WAP. Według szacunków, 60 procent mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Kanady używa nadal analogowych telefonów komórkowych. Zainteresowanie telefonami GSM obsługującymi WAP może jednak wzrosnąć, gdy społeczeństwo doceni m.in. wygodę wysyłania listów przez telefon. (s. 26).

PULS BIZNESU Pojawiają się już chętni do tworzenia w Polsce telewizji internetowych. Dziennik podaje, że realizuje się już co najmniej sześć projektów. Nowe spółki na razie jednak nie zrobiły nic oprócz rejestracji domen i snucia coraz bardziej dalekosiężnych planów. Jednak inwestorzy z branży IT oceniają, że ten segment rynku nie rozwinie się przez najbliższe dwa lata. (s. 3).

Przedstawiciele Ministerstwa Łączności spotkają się w najbliższym czasie z prywatnymi operatorami telekomunikacyjnymi, żeby spróbować im ułatwić telefonizację rejonów wiejskich. Co najmniej dwóch operatorów potrzebuje wsparcia finansowego, nawet nie zapłacili wszystkich rat za koncesję. Kilka spółek znajduje się na krawędzi bankructwa. (s.4).

Poprawiona baza danych Microsoftu może spowodować wzrost zainteresowania jego produktami wśród większych firm. Na razie duzi klienci wolą jednak kupować droższe produkty oparte na platformie UNIX, a tańsze i mniej skomplikowane wyroby Microsoftu trafiają raczej do mniejszych firm. (s. 8-9.)

IBM utworzy w Warszawie centrum rozwoju Linuksa. Takie centra powstaną w siedmiu miastach europejskich, a łączna inwestycja wyniesie do 2004 roku 200 milionów dolarów. (s. 10).

PARKIET Akcje czołowych europejskich operatorów telekomunikacyjnych nadal spadały w piątek z powodu wysokich kosztów koncesji na UMTS. Notowania France Telecom spadły do najniższego poziomu od trzech miesięcy. Zniżka cen akcji dotknęła też m.in. Deutsche Telekom, MobilCom i KPN. Agencje zapowiadają także obniżkę ocen ratingowych tych spółek. (s. 1).

Widmo UMTS także obniża kursy walorów w Polsce. Przecena akcji Telekomunikacji Polskiej spowodowała w piątek spadek indeksu WIG-Telekomunikacja aż o 3,1procent. Poważne spadki dotknęły na ciągłych akcje PKN Orlen i Elektrimu.

Na piątkowym fixingu akcje Telekomunikacji zniżkowały aż o 4,8 procent. Podczas notowań ciągłych kurs spółki spadł przejściowo nawet o 5 procent. Przecena akcji Telekomunikacji Polskiej spowodowała w piątek spadek indeksu WIG-Telekomunikacja aż o 3,1 procent. Poważne spadki dotknęły na notowaniach ciągłych akcje PKN Orlen i Elektrimu. Na piątkowym fixingu akcje Telekomunikacji zniżkowały aż o 4,8 procent. Podczas notowań ciągłych kurs spółki spadł przejściowo nawet o 5 procent. (s. 2).

FINANCIAL TIMES Po ogłoszeniu zamiarów utworzenia wspólnej firmy przez Net2Phone i Cisco Systems, akcje pierwszej z nich wzrosły o 26 procent. Net2Phone oferuje usługi telefoniczne świadczone przez Internet.

WALL STREET JOURNAL Philips i Levi’s rozpoczną wkrótce w Europie sprzedaż wspólnego wyrobu – kurtek z wbudowanym telefonem komórkowym, łączem internetowym i systemem nagłośnienia. Kurtki pozwolą posiadaczowi na proste podłączenie się do komputera i Internetu w każdym momencie w każdym miejscu. Szacowana cena interaktywnego ubrania to około 600 funtów.