PRZEGLĄD PRASY 1.09

Polskie koncesje na UMTS będą kosztować między 300 a 700 mln euro.

GAZETA WYBORCZA Od 6 września Elektrim zaoferuje – na początek w Warszawie – zupełnie nową ofertę na polskim rynku. Pakiet, pod marką El, obejmie telefon stacjonarny, telewizje kablową oraz szerokopasmowy Internet. Nowe usługi Elektrimu będą dostępne w kontrolowanych przezeń sieciach telefonii stacjonarnej i telewizji kablowej: El-Net, Polish Phonesat, VPN Service, Internet Polska, Elektrim TV-Tel, Telefonia Regionalna i Aster City. (s. 31)

PULS BIZNESU Kwotowane na rynku centralnym CeTO, warszawskie uzyskało zgodę KPWiG na publiczną emisję nowych serii akcji i tym samym na wejście do obrotu giełdowego. Środki uzyskane z emisji akcji mają się przyczynić do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, m.in. zasilą inwestycje w infrastrukturę powstających oddziałów i w rozwój technologii internetowych. Obecnie spółka zajmuje się przede wszystkim dostarczaniem oprogramowania i usług dla małych i średnich przedsiębiorstw.(s. 8)

PRAWO I GOSPODARKA Działa już oficjalny serwis internetowy Sydney2000.pl. Twórcą portalu jest Internet Idea, właściciel YoYo.pl, która wygrała przetarg na to przedsięwzięcie zorganizowany przez Fundację Olimpijską, reprezentującą PKOl. Otrzymała ona także wyłączne prawo korzystania z polskiej symboliki olimpijskiej w Internecie. (s. 4)

PARKIET Między 350 mln a 700 mln euro ma wynieść cena za koncesję na UMTS, wynika z nieoficjalnych informacji gazety. Resort łączności będzie prawdopodobnie chciał przyznać 5 koncesji, w tym jedną dla TP SA. Według informacji Parkietu, w procesie przydzielania koncesji zostaną połączone elementy „konkursu piękności” (doświadczenie operatora, jakość usług i oferta dla klientów) oraz przetargu.

FINANCIAL TIMES British Telecommunications zapowiedziała, że w najbliższym czasie nie planuje żadnych przejęć i fuzji, ponieważ musi zredukować swoje zadłużenie, o co najmniej 14,6 mld dolarów. Obecnie dług BT sięga 40,88 mld dolarów. Dyrektor finansowy brytyjskiego telekomu, Robert Brace stwierdził, że najpierw firma musi poradzić sobie z długami i na jakiś czas trzeba będzie odłożyć planowane fuzje i przejęcia i najpierw spłacić koncesję na telefonię trzeciej generacji UMTS. BT zamierza doprowadzić do końca już pozawierane umowy, takie jak ogłoszone w czwartek zwiększenie udziałów w szwedzkiej Telenordii, które kosztowało Brytyjczyków 138,7 mln dolarów.