POS zasila komórkę

PolCard wprowadził na rynek usługę o nazwie "Strefa zasilania" polegającą na doładowywaniu kart pre-paid dla telefonów komórkowych przy użyciu elektronicznych terminali POS. Usługa dostępna jest na razie dla abonentów usługi Tak-Tak oferowanej przez PTC Era.

Z telefonów komórkowych w systemie pre-paid korzysta w Polsce prawie połowa użytkowników "komórek", czyli niemal 5 mln osób. Na razie usługa doładowywania kart do telefonów komórkowych została zawarta z PTC Era. Użytkownicy telefonów Tak-Tak mogą obecnie w sieci sklepów Foto Joker i Vobis oraz salonach Beverly Hills Video doładować swoje telefony. Docelowo PolCard planuje rozszerzyć usługę na wszystkie punkty POS w kraju oraz sfinalizować podobną usługę z dwoma pozostałymi operatorami sieci komórkowych.

"Obecnie Idea i Plus GSM kończą integrowanie swoich systemów informatycznych z naszą siecią obsługującą terminale POS. Na przyszłość rozważamy nawiązanie współpracy z bankami, firmami ubezpieczeniowymi i dystrybutorami biletów, tak aby mogli oni swoim klientom umożliwić regulowanie należności wobec tych instytucji za pomocą POS-ów", wyjaśniła Renata Gawkowska, przedstawiciel PolCardu.

Do końca 2001 r. PolCard zainstalował na terenie Polski prawie 35 tys. terminali POS. Znajdują się one przede wszystkim w punktach usługowo-handlowych. Polska jest drugim w Europie krajem, po Wielkiej Brytanii, który wykorzystuje terminale elektroniczne do dodatkowych usług, oprócz tradycyjnego regulowania płatności za pomocą kart płatniczych.