P2P znika z Internetu2

Serwis bezpośredniej wymiany plików i2Hub, działający w superszybkiej sieci Internet2 zakończył działalność. Oficjalnego powodu zamknięcia nie podano, najprawdopodobniej jednak jest to wynik presji przemysłu rozrywkowego.

Sieć iHub działała od początku 2004 r. - dzięki niej studenci amerykańskich uczelni, zaangażowanych w projekt Internet2 mogli z ogromną prędkością pobierać filmu i muzykę (aby zobrazować szybkość transferu wystarczy powiedzieć, że pobranie pliku z filmem o objętości 700 MB z iHub trwało ok. 5 minut).

Działalnością iHub szybko zainteresowały się organizacje walczące z nielegalnym dystrybuowaniem multimediów w Internecie - RIAA oraz MPAA (pisaliśmy o tym w tekście "Internet2 pod lupą RIAA"). Wayne Chang, autor iHub, próbował załagodzić sytuację - pokazując, iż iHub jest nie tylko narzędziem do wymiany pirackich plików, ale także materiałów naukowych itp.

Niestety, jego próby nie przyniosły żadnych rezultatów - kilka miesięcy temu RIAA pozwała operatora sieci oraz pewną grupę jej użytkowników - oskarżono ich o piractwo. Najprawdopodobniej to właśnie te pozwy były przyczyną zamknięcia sieci - aczkolwiek jest twórca nie wyjawił przyczyn zakończenia działalności przez iHub.