P2P pod kontrolą

Na kilku amerykańskich uniwersytetach rozpoczynają się właśnie testy oprogramowania monitorującego dane przesyłane w sieciach wymiany plików P2P. System nosi nazwę Audible Magic; w przyszłości może on nadzorować wszystkie sieci P2P, a tym samym ukrócić rozpasane w sieci piractwo - mówią jego twórcy.

O testach i planach wdrożenia Audible Magic poinformował magazyn CNET.com. System opracowany został przez amerykańską firmę Los Gatos. Z wypowiedzi jej przedstawicieli wynika, że umożliwia on kompleksowe monitorowanie danych przesyłanych w sieciach peer-to-peer, a w przyszłości (prace nad nim cały czas trwają) także blokowanie przesyłania określanych danych (np. konkretnych plików lub formatów). Audible Magic był już testowany na uniwersytecie w Wyoming - tam, wedle Los Gatos, w pełni się sprawdził.

Teraz testy mają zostać rozszerzone - system zostanie sprawdzony na innych amerykańskich uczelniach, ale także w przedsiębiorstwach oraz firmach oferujących dostęp do Sieci.

Audible Magic działa na zasadzie identyfikowania pewnych niepowtarzalnych cech określonych plików - np. muzyki oraz filmów. Aby system był skuteczny, owe cechy, określane przez przedstawicieli Los Gatos jako "cyfrowe odciski palców" muszą zostać wcześniej zdefiniowane - innymi słowy, program musi "znać" plik, aby móc go rozpoznać. W tej chwili w bazie danych systemu znajduje się ponad 3,5 mln plików - jest ona jednak cały czas rozbudowywana.

Podobny do Audible Magic usiłował kiedyś wdrożyć Napster - gdy wytwórnie muzyczne zmusiły serwis do zablokowania możliwości kopiowania nielegalnych plików. Niestety, wtedy to się nie udało - system działał albo "zbyt dobrze" (i blokował wszystkie przesyłane w sieci pliki), albo źle - (wtedy "przepuszczał" pliki, których nie powinien).