Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

P2P kosztuje za dużo?

Rosnąca popularność sieci P2P sprawiła, że dostawcy usług internetowych ponoszą coraz większe koszty związane z "zapychaniem" łączy internetowych przez olbrzymie ilości pobieranych z sieci P2P plików. Bryjska firma CacheLogic szacuje, że w tym roku suma ta sięgnie 1,3 mld USD.

Z danych CacheLogic wynik, że obecnie w sieciach wielu dostawców usług internetowych ok. 60% przesyłanych danych stanowią kopiowane za pośrednictwem sieci P2P filmy, muzyka i oprogramowanie. Firma szacuje, że tylko w tym roku koszt obsługi tego transferu wyniesie ok. 1,3 mld USD - a w przyszłym roku, o ile popularność P2P będzie rosła w podobnym jak teraz tempie, kwota ta zwiększy się trzykrotnie.

Całkiem prawdopodobne wydaje się więc, że za jakiś czas dostawcy Internetu sami zaczną utrudniać użytkownikom korzystanie z sieci P2P. To zresztą nic nowego - brytyjska firma PlusNet ma w swojej ofercie usługę, którą scharakteryzować można słowami "Internet bez P2P". Jej abonenci za korzystanie z dostępu do Internetu za pośrednictwem sieci ADSL (zapewniającej transfer na poziomie 512 kb/s) płacą miesięcznie równowartość 120 zł - co, jak na brytyjskie realia, jest wyjątkowo atrakcyjną ofertą. U innych tamtejszych ISP za podobną usługę zapłacić trzeba przynajmniej o 30% więcej. PlusNet wprowadził jednak do oferty dość radykalne ograniczenie - osoby, które zdecydują się na korzystanie z niej, nie będą mogły korzystać z serwisów peer-to-peer, umożliwiających "dzielenie się" plikami z innymi internautami - takich jak np. Grokster, WinMX czy KaZaA.

CacheLogic ma również inną receptę na ograniczenie ruchu generowanego przez P2P. Firma zaprezentowała właśnie dwa serwery (Cachepliance 2000 i 4000) przeznaczone dla dostawców Internetu, których celem jest usprawnienia działania sieci i wyeliminowniu zbędnego ruchu. Działanie urządzeń polega na zapisywaniu danych z P2P w pamięci podręcznej - po to, by jak klienci danego dostawcy mogli pobierać szukany plik z cache'u (jeśli ktoś z nich już wcześniej go pobierał), a nie z jakiejś odległej maszyny.