Otwarta komunikacja w WP

Wirtualna Polska będzie rozwijać i upowszechniać otwarty system komunikacji Instant Message. Portal udostępnił serwer WPJabber, wspierając w ten sposób projekt Jabber.org, którego celem jest promowanie otwartego standardu komunikacji między komunikatorami różnych producentów.

WPKontakt – program do komunikacji bezpośredniej umożliwia łączność z wieloma, różnymi systemami Instant Messaging. Będąc komunikatorem, zgodnym z innymi messengerami, takimi jak popularne ICQ i Gadu-Gadu, WPKontakt został włączony w światową sieć serwerów Jabber, co pozwala na prowadzenie rozmów z użytkownikami na całym świecie. Dodatkowo program automatycznie sprawdza obecność znajomych, bez względu na to do jakiego serwera zostali podłączeni.

"Wspieramy ruch Jabber.org i promujemy postawę całkowitej otwartości naszego IM. Żaden z użytkowników naszego komunikatora nie jest zmuszany do korzystania jedynie z klienta Wirtualnej Polski. Może on wybrać dowolnego klienta, zgodnego ze standardem Jabber, dzięki czemu z serwerem WPKontaktu łączy się swobodnie z dowolnej platformy systemowej." - mówi Jacek Kujawa, kierownik działu wytwarzania oprogramowania w WP.

Jabber to otwarty, oparty na XML, protokół komunikacji i powiadamiania o obecności, w czasie rzeczywistym. Podstawowym zastosowaniem tej technologii są komunikatory Instant Messaging podobne do oferowanych przez sieci ICQ, AIM, Gadu-Gadu. Jabber posiada jednak cechy takie wyróżniające go cechy jak m.in.:

- otwartość - protokół Jabbera jest darmowy i publicznie dostępny. Istnieje wiele implementacji klientów, serwerów i bibliotek programistycznych o otwartym źródle

- decentralizacja - w Internecie dostępnych jest wiele serwerów Jabbera i każdy może taki serwer uruchomić na własny lub publiczny użytek.

Więcej informacji:

http://wpjabber.jabberstudio.org/

http://www.jabberpl.org/

http://www.jabber.org/