Osiem konsorcjów zawalczy o pięć włoskich licencji

Włoskie Ministerstwo Łączności podało oficjalnie, że o pięć licencji na usługi telefonii komórkowej trzeciej generacji (UMTS) będzie się starało osiem konsorcjów.

Ubiegający się to obecni już na rynku operatorzy GSM: Telecom Italia Mobile, kontrolowany przez Telecom Italia; Omnitel Pronto Italia, kontrolowany przez Vodafone; Wind, kontrolowany przez Enel i France Telecom; Blu, wprowadzony przez Autostrade i British Telecom; inwestorzy Eni, Mediaset, Caltagirone i rodzina Benetton; jak również nowi na włoskim rynku: Andala, kontrolowana przez Hutchison Whampoa; inwestorzy Tiscali i CIR; IPSE, wprowadzona przez Telefonicę; inwestorzy Sonera, Acea, Fiat, Edison, Banca di Roma i Ferrovie dello Stato; grupa Tu Mobile, kontrolowana przez firmę Atitalia, oraz konsorcjum Anthill, którego partnerzy na razie nie są znani.

Starające się o licencje konsorcja będą musiały do 11 września przedstawić ministerstwu plany biznesowe i techniczne. Na 2 października planowane jest rozpoczęcie aukcji. Wyniki zostaną ogłoszone 10 listopada, a licencje podpisane 7 grudnia.