Oracle: interfejs 'Web 2.0' jeszcze w tym miesiącu

Pod koniec miesiąca firma zamierza udostępnić WebCenter Suite, produkt do budowania interfejsów aplikacyjnych pozwalających na uzyskiwanie treści z różnych źródeł oraz takich narzędzi Web 2.0 jak blogi czy wiki.

Oprogramowanie umożliwi uzyskiwanie dostępu do różnej zawartości i usług z jednego ekranu, bez konieczności przełączania się pomiędzy różnymi aplikacjami. Nad podobną funkcjonalnością pracują także IBM i Microsoft.

Jądrem produktu jest WebCenter Framework, technologia oparta na Java Server Faces, która pozwala na zagnieżdżanie m.in. komponentów AJAX i portletów w interfejsie użytkownika. Zestaw zawiera także WebCenter Services do zagnieżdżania w interfejsie takich usług, jak Oracle Enterprise Search, połączenia VoIP czy narzędzia budowania witryn wiki.

Oprogramowanie Web 2.0 dla przedsiębiorstw projektuje także Microsoft (SharePoint 2007), SAP (Project Muse Interface). IBM zapowiedział natomiast włączenie funkcjonalności Web 2.0 do oprogramowania pracy zespołowej Lotus Notes.

WebCenter Suite ma pojawić się 31 stycznia wraz z uaktualnieniami do takich zestawów aplikacji, jak E-Business Suite, PeopleSoft, JD Edwards i Siebel.