Optimus w europejskiej, internetowej czołówce

Optimus znalazł się wśród najlepszych europejskich spółek internetowych - tak wynika z raportu opublikowanego przez Deutsche Bank.

Według badań przeprowadzonych przez Deutsche Bank, Optimus jest jedyną polską spółką internetową, która obok izraelskiego Internet Gold, rosyjskiego Golden Telecom i greckiej firmy Lambrakis może być uznawana za poważnego gracza na rozwijających się rynkach Europy. Pozostałe firmy i portale nie powinny być wyceniane wyżej niż 30 procent szacowanej wartości.

Największą wartością nowosądeckiej firmy jest, według specjalistów z Deutsche Banku, wejście do sektora internetowego, na co Optimus się zdecydował. Szacują oni, że inwestor chcący wejść na polski rynek będzie skłonny zapłacić za to 0,2 procent PKB Polski lub 300-400 milionów dolarów. A inwestora takiego poszukują zarówno Optimus, jak i zależny portal Onet.pl. Jest to o tyle istotne, że Polska, obok Turcji i Rosji, stanowi najbardziej atrakcyjny rynek dla internetowych potentatów (jak np. AOL czy Yahoo). A czasem się zdarza, że wschodzące rynki nie przyjmują entuzjastycznie zagranicznych portali (tak było np. z AOL w RPA) i lepiej są widziane inwestycje w krajowe firmy. Dla porównania Wanadoo za wejście na rynek hiszpański zapłaciło 0,17 procent PKB tego kraju, a T-Online 0,13 procent francuskiego.

Szacowany przez analityków Deutsche Banku przyrost wartości akcji Optimusa jest najwyższy wśród czterech omawianych firm i wynosi 163 procent.