Opera nie chce być Internet Explorerem

Dotychczas Opera przedstawiała się witrynom WWW jako Internet Explorer. Jednak zdaniem Opera Software mogło wpłynąć to niekorzystnie na statystyki popularności przeglądarki, dlatego wszystkie nowe wersje Opery będą wysyłać w nagłówkach wyłącznie swoją nazwę.

Opera zwykle przedstawia się najpierw jako Internet Explorer, a dopiero później informuje o platformie sprzętowej i swej o prawdziwej nazwie (patrz rysunek w artykule "Dziura w najpopularniejszym serwerze WWW"). Tymczasem wiele witryn sieciowych gromadzi informacje na temat nazwy przeglądarki kierując się wyłącznie pierwszym stringiem - Opera jest zatem rozpoznawana jako MSIE.

W przeszłości działanie takie służyło zabezpieczeniu przed źle napisanymi lub odpowiednio spreparowanymi witrynami WWW - o nieczyste działania względem Opery podejrzewany był nawet Microsoft. Jednak dzięki rozpowszechnieniu się Firefoksa webmasterzy zaczęli zauważać przeglądarki inne niż te pochodzące z Redmond. Dzięki temu faktowi nawet nowe, przedstawiające się stringiem "Opera" wersje przeglądarki, powinny poprawnie wyświetlać większość dostępnych w Internecie witryn.