Opera: Mobilny internet w krajach Europy Wschodniej

Dostęp do sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych staje się coraz bardziej powszechny w krajach byłego ZSRR. Rosja, Ukraina i Białoruś to kraje, gdzie Opera Mini cieszy się największą popularnością.

Marcowy raport "Stan sieci mobilnej" podaje, że stosowana w urządzeniach mobilnych przeglądarka Opera Mini wykorzystywana jest przez ponad 20,5 mln użytkowników na świecie. Oznacza to wzrost o ponad 160% w porównaniu do lutego 2008 r. Znacząca dynamika wzrostu nastąpiła w krajach Europy Wschodniej.

Serwery Opera Mini w samym lutym 2009 r. obsłużyły ponad 1,2 petabajta danych, co przełożyło się na 124 miliony MB przesłanych danych w sieci operatorów komórkowych na całym świecie. Od lutego zeszłego roku ilość przesłanych danych zwiększyła się o 338%.

Każdego miesiąca Rosja i Ukraina przodują w ilości użytkowników przeglądarki Opera Mini w krajach byłego ZSRR. Także kraje Azji Środkowej mogą pochwalić się dobrymi rezultatami w tej kategorii.

W Rosji wykorzystanie przeglądarki Opera Mini wzrosło w porównaniu do lutego 2008 r. o prawie 270%, Ukraina pochwalić się może 393% wzrostem, a Białoruś 344%. Największą dynamikę wzrostu w ilości przeglądanych stron za pośrednictwem Opera Mini zaobserwować można w Uzbekistanie (2642%).

Lokalne serwisy internetowe przeznaczone dla użytkowników w Rosji i Azji Środkowej mają bardzo mocna pozycję. Yandex jest najpopularniejszą wyszukiwarką w tych krajach, ustępując Google jedynie w Kirgistanie. Vkontakte jest głównym portalem społecznościowym, chociaż w niektórych krajach musi się mierzyć z Odnoklassniki. Gruzja jest jedynym krajem regionu, w którym Vkontakte plasuje się poza pierwszą dziesiątka najpopularniejszych stron.

W Rosji, na Ukrainie i Białorusi serwisem, który za pośrednictwem Opery Mini odwiedza najwięcej użytkowników jest portal społecznościowy vkontakte.ru. Następne miejsca przypadły witrynom: mail.ru oraz yandex.

W regionach jak Rosja czy Azja Środkowa Opera Mini rozwiązuje realne problemy kosztów i łączności, pomagając milionom ludzi połączyć się z Internetem szybko i tanio - powiedział Jon von Tetzchner, prezes Opera Software. Misją Opery jest pomóc kolejnemu miliardowi ludzi zdobyć dostęp do sieci.

Pierwsza piątka polskich serwisów odwiedzanych za pośrednictwem Opery Mini przedstawia się następująco: Nasza-Klasa.pl, Google, Lajt.onet.pl, Allegro, Wikipedia.org. Na szóste miejsce awansowała Fotka.pl wyprzedzając tym samym WP.

Źródło: http://www.opera.com