Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Odświeżony Gmail z ulepszonym menedżerem kontaktów

Google wzięło się za swojego webowego klienta poczty. Po włączeniu obsługi kilku kont jednocześnie, Gmail idzie teraz w kierunku ułatwień. Nowy wygląd ma uprościć interfejs i ułatwić dostęp do kontaktów oraz listy zadań.

Odświeżony Gmail z ulepszonym menedżerem kontaktów

Odświeżony wygląd Gmail

Zmiany designu są kosmetyczne. Zamieniono miejsca niektórych linków i przycisków. Przykładowo: linki poczty, kontaktów i zadań są teraz w lewym górnym rogu okna, a "Utwórz wiadomość" nie jest już linkiem, lecz przyciskiem. Najważniejsze zmiany dotyczą jednak książki kontaktowej.

Kontakty były do tej pory najsłabszym ogniwem skrzynki Gmail. Teraz programiści Google przekonani są, że nowy menedżer przypadnie do gustu internautom.

Najważniejsze - twierdzą - że kontakty są teraz bardzo podobne do całej poczty. W książce kontaktowej działają te same skróty klawiszowe, a zaznaczanie i grupowanie znajomych jest teraz podobne do oznaczania wiadomości e-mail. Pojawiła się też funkcja sortowania wg nazwiska, a także cofania ostatnio wprowadzonych zmian. Do nowości należy też automatyczny zapis zmian bez przełączaniu trybów "edycji" i "wyświetlania" oraz scalanie zdublowanych kontaktów.

Co ciekawe, wprowadzone poprawki nie są na razie dostępne w usłudze Google Apps. Zdaniem analityków to dość niefortunne, zwłaszcza, że Google adresuje usługę Apps do klientów z dużą liczbą różnych kontaktów.

Jak sądzi prezes firmy analitycznej Osterman Research, Michael Osterman: "Ulepszenia w menedżerze kontaktów Gmail pomogą Google w konkurencji z Microsoftem. Mimo, że Outlook i Microsoft Exchange nadal dominują i długo się to nie zmieni, liczba użytkowników Gmail dynamicznie wzrasta"