Od jutra 22% VAT na internet, od kwietnia droższy ISDN

Przypominamy, że już od jutra zaczyna obowiązywać wyższa, 22-procentowa stawka podatku VAT na usługi internetowe dla klientów indywidualnych. Jednocześnie przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej informują o podniesieniu abonamentu za cyfrowe łącza telefoniczne (ISDN) od 1 kwietnia.

Jak informują przedstawiciele TPSA, ceny abonamentów "octopus" rozliczanych w impulsach i sekundach zostają zrównane. Wzrosną ceny abonamentów profili dostępowych ISDN "octopus" i "biznes pro" oferowanych klientom biznesowym. Według ostatnich danych z końca 2004 r. z łączy ISDN korzystało ponad 1,2 miliona abonentów.

Od jutra zaś zaczyna obowiązywać 22-procentowa stawka podatku VAT na usługi internetowe dla klientów indywidualnych. Wprowadzając 22% VAT na tego typu usługi rząd ostatecznie dostosował polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej. Od września 2003 r., decyzją Sejmu, użytkownicy końcowi oraz instytucje edukacyjne były zwolnione z podatku z tytułu korzystania z Internetu.

Było to naruszenie, w dodatku świadome, przepisów UE, gdzie dostęp i korzystanie z Internetu objęte są podstawową stawką VAT. Ta zaś w Polsce wynosi właśnie 22%. Bruksela zareagowała w jedyny możliwy sposób - żądając wyjaśnień i grożąc karami finansowymi dla Polski.

Z wprowadzeniem 22-procentowego podatku VAT na usługi internetowe powiązana jest również ulga, dzięki której już od tego roku możemy sobie odliczyć od podstawy opodatkowania do 760 zł. Piszemy o tym więcej w tekście: "Ulga internetowa - oszczędź 760 zł!".