O'Reilly: oto pięć powodów, dla których Web 2.0 wygra!

Choć era Web 2.0 w rzeczywistości już się zaczęła, Tim O'Reilly - najbardziej znany propagator idei drugiego wcielenia sieci Web - twierdzi, że wielu użytkowników ciągle nie jest przekonanych, że zmiany rzeczywiście nadchodzą. Dlatego po raz kolejny postanowił wymienić kilka najważniejszych powodów, które sprawiają, iż przed Web 2.0 nie ma już ucieczki.

Od kilku lat użytkownicy są świadkami powolnej zmiany spojrzenia na sieć WWW - migracji do Web 2.0 (patrz artykuł: "Web 2.0 - ewolucja, rewolucja czy... anarchia?!"). Jego zdaniem tego trendu nie da się odwrócić z następujących przyczyn:

1. Dzięki Web 2.0 ludzie ponownie stali się jednym z elementów rozwijającym technologię i jednocześnie wykorzystującym ją do własnego rozwoju. Kończy się okres odseparowania człowieka od maszyn i Sieci.

2. Web 2.0 jest efektem wprowadzania w życie najlepszych, sprawdzających się praktyk. Druga generacja wywodzi się wyłącznie z tego, co działało - błędy zostały zarzucone i pogrzebane.

3. Web 2.0 ma, jak mówi, "doskonałe feng-shui". Czyli składa się z olbrzymiej ilości elementów rozwijanych przez rozmaitych użytkowników, które, co najważniejsze, doskonale ze sobą współpracują.

4. Dzięki Web 2.0 możliwe jest szybsze, tańsze i wydajniejsze budowanie lepszego oprogramowania.

5. Web 2.0 dojrzewa powoli, nie jest czymś, co pojawiło się znikąd. Efekty wejścia w życie Web 2.0 da się obserwować w czasie rzeczywistym - to samo dotyczy także skutków migrowania do sieci Web drugiej generacji.

Warto zajrzeć: Five Reasons Why Web 2.0 Matters (artykuł w języku angielskim)