Nowy produkt ekipy z Gery.pl czyli polskie nowe Google

Gery.pl na dniach ma zamiar przedstawić nowy serwis, który można by nazwać osobistym portalem. Będzie to produkt zbliżony do nowych Google, które zaplanowały przemianę w portal, przy zachowaniu dotychczasowej wizualnej skromności.

Ostatnio głośno jest o nowym wyglądzie i funkcjonalnościch Google, która zdecydowała się m.in. spersonalizować stronę główną. Ekipa twórców portalu Gery.pl w tym samym czasie pracowała nad własnym projektem. Muszę zdradzić, że z tego co wiem, to jako jedyni w całym internecie światowym uruchomimy wkrótce usługę, która być może zagrozi poczynaniom Google, a z całą pewnością może stać się groźnym konkurentem na rynku Polskim - zapowiada właściciel Gery.pl, Gerard Grech.

Zamierzenia twórców są bardzo ambitne: Projekt jest obliczony na oglądalność 60-70% populacji polskich internautów - deklaruje Gerard Grech. Ma to być serwis, w którym internauta będzie mógł zarządzać praktycznie wszystkim: pozycją bloków na stronie, ich kolorem, nazwami, zawartością począwszy od linków, przez RSSy, kontakty, własnego bloga, waluty, pogodę, wyszukiwarki. Serwis ma być dostępny jedynie dla konkretnego zarejestrowanego użytkownika - "twórcy" serwisu.

Komentarz Bartosza Drozdowskiego, ARBOmedia
Bartosz Drozdowski

Bartosz Drozdowski

Znam projekt już od dłuższego czasu. Z ciekowością przyglądam się także jego ewolucji. Na pewno jest jeszcze za wcześnie aby wyrokować czy startowy.com odniesie sukces na miarę google. To czego jestem pewien to ze pomysł jest bardzo dobry i z pewnością przyciągnie sporą liczbę użytkowników.

Indywidualna strona startowa z możliwością łatwej kastomizacji dotyczącej linków, kontaktów, kolorów itd. to na pewno produkt jakiego w polskim Internecie dotąd nie było i jeżeli rzeczywiście startowy.com będzie miał zapowiadana funkcjonalność wróżę mu duży sukces.

Adres strony testowej na razie jest utrzymywany w tajemnicy. Właściwy serwis ma ruszyć pod adresem startowy.com.

Strona startowa nowego serwisu

Strona startowa nowego serwisu

Na stronie demonstaracyjnej można znaleźć zachętę do korzystania z nowego serwisu:

Od dziś nie musisz znać się na HTMLu, nie musisz być znawcą internetu, wystarczy 5 minut abyś mógł cieszyć się własną w pełni funkcjonalną stroną internetową. Chcesz mieć bloga, zbiór własnych linków, kontakty, może informacje z innych serwisów, a może chcesz aby to było na jednej stronie, a dodatkowo tym zarządzać szybciej niż wprawny webmaster, chcesz tego? Wystarczy się zarejestrować i korzystać. Nie pobieramy żadnych opłat, stworzyliśmy to dla Ciebie i z myślą o tobie. Nikt od dziś nie będzie ci mówił co masz oglądać na stronie głównej, sam(a) to określisz, sam określisz ułożenie bloków, kolorystykę i ich zawartość.

Adam Dyba z sieci IDMnet widział już serwis: Zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Zobaczyłem między innymi, że istnieje możliwość przeciągania danego miejsca strony na inną stronę. Wszystko wydaje się dobrze przygotowane. Serwis widział już również Rafał Janik ze Stat.pl:Jest to bardzo ciekawy serwis. Rozwiązania technologiczne robią wrażenie. Bardzo wiele jednak pracy będzie trzeba włożyć w jego promocję i rozwój.

Znając jednak wielkość ruchu na portalu gery.pl, serwis ten może szybko zastąpić narzędzia do czytania RSS i jeśli pójdzie w tym kierunku to ma wielkie szanse stać się rzeczywistą stroną startową wielu internautów.

Nowy serwis w wersji beta ma ruszyć w ciągu kilku dni. Ma być niezależny od Gery.pl, choć portal zostanie wykorzystany do akcji promocyjnej. Prace nad nim trwały od około 6 miesięcy.

Jak zaznaczył Gerard Grech, style strony zrobione zostały w pierwszej kolejności pod przeglądarkę Firefox.

Aktualizacja: 09 czerwca 2005 13:55

Dziś ruszył serwis Startowy.com w wersji beta pod adresem www.startowy.com.

Za pomocą ustawień użytkownik może dokonywać wyboru pomiędzy dostępnymi modułami, ich kolorami czy zmieniać położenie modułów na stronie za pomocą "przeciągnij i upuść". Każdy moduł można powielać zapełniając go różną treścią i nadawać mu osobne nazwy. Do tej pory autorzy serwisu udostępnili moduły: rss, pogodę, waluty, wyszukiwarki, kontakty.

Autorzy serwisu czekają na wszelkie uwagi dotyczące działania serwisu i proszą o zgłaszanie wszelkich zauważonych błędów oraz proponowanie dodatkowych funkcjonalności.

Przewidywane oficjalne uruchomienie finalnej wersji przewidywane jest za około miesiąc.

Aktualizacja: 30 maja 2005 18:14

Dodaliśmy komentarz Bartosza Drozdowskiego z sieci ARBOmedia, do jakiej należy od niedawna Gery.pl - w ramce.

Na temat nowego serwisu wypowiedział się też Rafał Janik ze Stat.pl.