Nowy gracz na polskim rynku social lending

Już w środę ruszyć ma serwis Smava.pl, na którym będzie można zaciągnąć pożyczkę lub zaoferować pożyczenie pieniędzy za pośrednictwem internetu. Jak ogłaszają szumnie przedstawiciele serwisu w informacji prasowej - "smava Poland, to pierwszy bezpieczny portal pożyczek społecznościowych w Polsce".

Smava.pl jest platformą "p2p lending" siostrzaną wobec smava.de, która powstała w Niemczech na początku 2006 roku. Poziom kapitału założycielskiego smavy wynosi ponad 8 milionów euro.

Jako jedyny w Polsce portal tego typu, smava.pl podjęła ścisłą współpracę z Biurem Informacji Kredytowej dla zapewnienia bezpieczeństwa swoich klientów. Platforma smava umożliwia zawieranie cywilno-prawnych umów pożyczkowych pomiędzy użytkownikami internetu, na zasadzie aukcji (tak jak np. eBay, allegro etc.), czyli jest przeniesieniem biznesowego modelu aukcji internetowych w sektor pożyczek i inwestycji.

Trzy główne polskie serwisy social lending w Polsce to: Kokos.pl (Blue Media), Monetto.pl oraz Finansowo.pl (Kreativ Sp. z o.o.). Wg Sebastiana Ptaka (Kokos.pl) wartość pożyczek udzielonych przez wszystkie trzy serwisy od początku ich działalności wyniosła już 10 mln zł.