Nowy IM z Microsoftu

Microsoft szykuje kolejną wersję platformy Office Live Communications Server (OLCS) i poszukuje chętnych do testowania nowej usługi. Finalny produkt OLCS 2005 ma być dostępny pod koniec br. Poprzednia wersja platformy komunikacyjnej firmy trafiła na rynek sześć miesięcy temu.

Koncern poszukuje ok. tysiąca korporacyjnych betatesterów, a testy powinny rozpocząć się na przełomie czerwca i lipca. MS planuje aktualizować swój produkt w cyklu rocznym, co świadczy o chęci umacniania swojej pozycji na rynku zdominowanym m.in. przez IBM, który od pięciu lat oferuje usługi Lotus Instant Messaging and Conferencing (wcześniej Lotus Sametime).

Wejście Microsoftu w zeszłym roku na rynek IM stanowiło, zdaniem specjalistów znacznie pobudziło segment oprogramowania komunikacyjnego. Komunikatory pomału zastępują tradycyją pocztę elektroniczną także w zastosowaniach korporacyjnych. Jednak nie wszyscy producenci wychodzą naprzeciw temu trendowi - Oracle w trzeciej wersji Collaboration Suite nie zamieściło jeszcze funkcji IM, choć jak zapewnia koncern prace nad tą funkcjonalnością trwają. Jak informowaliśmy wcześniej, firma Ferris Research wyliczyła , że rynek komunikatorów IM wzrósł w 2003 o 130 proc. O kolejne 85 proc. wzrośnie w roku bieżącym. Do roku 2007 z komunikatorów korzystać będzie 182 mln użytkowników, a średni, roczny wskaźnik wzrostu w ciągu najbliższych trzech lat wyniesie 79 proc. Szerokie zastosowanie przekłada się na większe ryzyko zalewu niechcianymi wiadomościami dystrybuowanymi poprzez aplikacje IM (tzw. SPIM). Według szacunków Radicati Group, ilość spamu wysyłanego przez komunikatory internetowe (IM) wzrośnie wkrótce z 400 mln do 1,2 mld wiadomości.