Nowe technologie dobre dla więzi rodzinnych

Firma badawcza Pew Internet opublikowała właśnie wyniki badań dotyczące wpływu nowych technologii na więzi rodzinne i kontakty z bliskimi. Wbrew wcześniejszym opiniom ekspertów, okazuje się, że rozwój technologii nie tylko nie psuje stosunków pomiędzy rodziną czy znajomymi, ale wręcz je umacnia.

W badaniu Pew Internet, które zostało przeprowadzone metodą wywiadu grupowego, wzięło udział ponad 2250 mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Celem było sprawdzenie różnych zmian w kontaktach rodzinnych, jakie powoduje używanie telefonów komórkowych czy internetu. Wyniki dostarczyły bardzo interesujących wniosków.

W badaniach 51% rodziców przyznało, że nieraz przeglądało różne strony internetowe razem z dziećmi co poprawiało komunikację między pokoleniami.

"Niektórzy analitycy obawiali się, że nowe technologie rozbiją jedność rodziny, ale my póki co widzimy przede wszystkim, że telefony komórkowe i internet pozwalają na zupełnie nowe metody komunikacji w rodzinie" - powiedział Tracy Kennedy z Uniwersytetu w Toronto.

Z badania możemy się również dowiedzieć, że sposób wykorzystywania technologii jest różny dla osób znajdujących się w różnych sytuacjach rodzinnych. Inaczej korzystają z niej rodziny posiadające dzieci, inaczej nieposiadające, a jeszcze inaczej osoby mieszkające razem, ale nie będące w związku.

Co ciekawe, okazało się, że "tradycyjna" rodzina cechuje się największym ze wszystkich grup zainteresowaniem nowymi technologiami. To właśnie ten typ rodziny aż w 89% przypadków zanotował cechę posiadania wielu telefonów i w 66% dostęp do bardzo szybkiego łącza. Średnia dla Stanów Zjednoczonych wynosi 52%.

Z badania wynika również kilka innych ciekawostek. Okazuje się, że aż 70% małżeństw korzysta w telefonu codziennie głównie po to by powiedzieć sobie "cześć" i chwilę porozmawiać. Jednocześnie 42% rodziców codziennie kontaktuje się ze swoimi dziećmi przez telefon komórkowy.

53% z ankietowanych odpowiedziało, że nowe technologie poprawiły ich możliwość kontaktu z oddalonymi członkami rodziny. Jednocześnie 47% uznało, że zwiększyły one stopień komunikacji codziennej z bliskimi mieszkającymi w tym samym domu.

Rozwój Internetu i technologii mobilnych sprawił, że telewizor nie jest już jedynym miejscem, przy którym gromadzi się rodzina czy znajomi. 25% pytanych osób stwierdziło, że mniej czasu spędza teraz przed telewizorem. Natomiast tylko 58% badanych w wieku 18-29 lat odpowiedziało, że ogląda telewizję codziennie.

Cały raport dostępny jest pod tym adresem.