Nowe perspektywy w zakresie dwukierunkowego, satelitarnego dostępu do Internetu

Firma ViaSat zawarła umowę związaną z umieszczeniem na orbicie nowego satelity, za pośrednictwem którego w USA oferowane będą na szerszą skalę usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Klienci będą mogli korzystać z tej formy dostępu do Sieci w pierwszej połowie 2011 roku. Oferta przygotowana w oparciu o tego typu technologie będzie wkrótce dostępna również dla polskich klientów.

Satelita ViaSat-1 zostanie wyniesiony na orbitę przez rakietę Ariane 5. Wystartuje ona w pierwszej połowie 2011 roku z kosmodromu w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelita o przepustowości 100 Gb/s zapewni 2 milionom użytkowników w USA szerokopasmowy dostęp do Internetu z prędkością 2 Mb/s. Przedstawiciele firmy ViaSat oczekują, że w chwili uruchomienia usługi będzie to satelita o największej przepustowości. Są przekonani, że tego typu przedsięwzięcie pozwoli zdecydowanie obniżyć koszty satelitarnego dostępu do Sieci.

Podobne plany związane z rynkiem europejskim ma firma Eutelsat, która w trzecim kwartale 2010 roku umieści na orbicie satelitę Ka-Sat. Przepustowość tego satelity wyniesie ponad 70 Gb/s. Obie inicjatywy mają między innymi przyczynić się do ograniczenia zjawiska tak zwanego wykluczenia cyfrowego.

Warto podkreślić, iż mamy tu do czynienia z dwukierunkową transmisją satelitarną w paśmie Ka. Dane klientów są przesyłane, jak i odbierane wyłącznie za pośrednictwem anteny satelitarnej - nie jest zatem wymagany dodatkowy kanał zwrotny, wykorzystujący na przykład sieć GSM. W oparciu o tego typu technologię realizowana jest usługa Tooway, którą Eutelsat zamierza wprowadzić na polski rynek w styczniu 2009 roku. Na oficjalniej stronie Tooway można znaleźć szereg użytecznych informacji na temat zasad funkcjonowania tej usługi oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Niestety nie są jeszcze znane ceny poszczególnych wariantów usługi.