Nowe karty płatnicze będą tanie

Na polskim rynku pojawią się wkrótce karty płatnicze oparte na technologiach komputerowych, w cenie dwukrotnie niższej niż dzisiejsze karty z mikroprocesorami.

Visa International, IBM i Philips Semiconductors uruchomiły zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie, dzięki któremu banki uczestniczące w systemie Visa otrzymają serię tanich, inteligentnych kart płatniczych, dostosowanych do wykonywania wielu aplikacji.

W ramach programu, nazwanego Visa Price Breakthrough do klientów banków trafią karty zdolne do obsługiwania wielu aplikacji m.in. w Internecie, w cenie poniżej trzech dolarów za sztukę. Obecne karty chipowe kosztują przeciętnie ok. 6 dolarów.

Rodzina nowych inteligentnych kart płatniczych powstała w oparciu o specyfikacje Java Card(TM) 2.1 oraz Open Platform 2.0. Zaletą tych kart jest to, że banki-emitenci mogą same zadecydować, w zależności od potrzeb rynku, o rodzaju dodatkowych aplikacji do zaoferowania, takich jak dostęp lojalnościowy lub bezpieczny dostęp do Internetu. Aplikacje te mogą być bezpiecznie instalowane lub usuwane już po wydaniu karty.

Nowe karty pojawią się w bankach na początku przyszłego roku.

W Polsce na razie wydano zaledwie kilkanaście tysięcy kart płatniczych z mikroprocesorem. Rok temu zaczął je oferować wybranym klientom bank PKO BP.