Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Nowe karty płatnicze będą tanie

Na polskim rynku pojawią się wkrótce karty płatnicze oparte na technologiach komputerowych, w cenie dwukrotnie niższej niż dzisiejsze karty z mikroprocesorami.

Visa International, IBM i Philips Semiconductors uruchomiły zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie, dzięki któremu banki uczestniczące w systemie Visa otrzymają serię tanich, inteligentnych kart płatniczych, dostosowanych do wykonywania wielu aplikacji.

W ramach programu, nazwanego Visa Price Breakthrough do klientów banków trafią karty zdolne do obsługiwania wielu aplikacji m.in. w Internecie, w cenie poniżej trzech dolarów za sztukę. Obecne karty chipowe kosztują przeciętnie ok. 6 dolarów.

Rodzina nowych inteligentnych kart płatniczych powstała w oparciu o specyfikacje Java Card(TM) 2.1 oraz Open Platform 2.0. Zaletą tych kart jest to, że banki-emitenci mogą same zadecydować, w zależności od potrzeb rynku, o rodzaju dodatkowych aplikacji do zaoferowania, takich jak dostęp lojalnościowy lub bezpieczny dostęp do Internetu. Aplikacje te mogą być bezpiecznie instalowane lub usuwane już po wydaniu karty.

Nowe karty pojawią się w bankach na początku przyszłego roku.

W Polsce na razie wydano zaledwie kilkanaście tysięcy kart płatniczych z mikroprocesorem. Rok temu zaczął je oferować wybranym klientom bank PKO BP.