Nowe dowody osobiste w Polsce

MSWiA zaproponowało wzór nowego dokumentu tożsamości. Polskie dowody osobiste już w 2011 r. umożliwią elektroniczny kontakt z urzędami. Zostaną wzbogacone m.in. o mikroprocesor (chip) z miejscem na kwalifikowany e-podpis.

Nowy dowód osobisty musi jeszcze zatwierdzić Rada Ministrów. W projekcie MSWiA w oczy rzuca się elektroniczny chip, lepsze zabezpieczenia przed fałszerstwami i większa funkcjonalność.

Mikroprocesor umożliwi m.in. składanie podpisu kwalifikowanego, e-podpisu, który będzie równoważny ze złożeniem własnoręcznej sygnatury. W elektronicznym nośniku danych przechowywane będą informacje z graficznej części dowodu.

Porównując z obecnym dowodem, zauważyć można, że nowy projekt nie zawiera adresu zameldowania i wzoru graficznego podpisu posiadacza dokumentu. Przyznanie dowodu osobistego ma być szybsze i bardziej przyjazne (nie będzie trzeba wymieniać go podczas zmiany adresu - dop. ws).

Nowe dowody z chipem pojawią się w urzędach 1 lipca 2011 r.

Otrzymają je ci, którym dokument tożsamości wydano wcześniej niż dziesięć lat temu oraz wszystkie osoby, które dowód osobisty RP wyrabiają po raz pierwszy (Więcej informacje: MSWiA).

Polski dowód osobisty z mikroprocesorem to kolejna dobra wiadomość po niedawnym wprowadzeniu nowych e-deklaracji dla podatników.