Nortel buduje w Moskwie sieć WiMAX

Firma Comstar United Telesystems (rosyjski dostawca internetu) poinformowała, że przystępuje do instalowania w Moskwie ponad 160 stacji bazowych WiMAX, które pokryją swym zasięgiem całe miasto. Będą to stacje bazowe WiMAX BTS 5020 produkowane przez kanadyjską firmę Nortel, zapewniające dostęp do internetu mobilnym użytkownikom.

Comstar wykorzysta do budowania sieci WiMAX również inne rozwiązania firmy Nortel, takie jak bramki Access Services Network Gateway 5100, adaptery USB, platformę zarządzania oraz inne zewnętrzne i wewnętrzne urządzenia obsługujące całą sieciową strukturę.

Nortel buduje w Moskwie sieć WiMAX
Budowana w Moskwie sieć będzie kosztować ok. 20 mln USD i będzie transmitować pakiety w paśmie częstotliwości 2,5 do 2,7 GHz. W Moskwie mieszka obecnie ponad 10 mln ludzi i Comsat szacuje, że docelowo z usług internetu będzie korzystać 5,7 mln użytkowników.

Comstar zakończył niedawno budowę pierwszej sieci WiMAX w Armenii, opartą na sprzęcie i oprogramowaniu dostarczonym przez amerykańską firmę Airspan Networks. Armeńska sieć WiMAX wykorzystuje pasmo częstotliwości 3,6 do 3,8 GHz.