Nokia instaluje EDGE u Polkomtela

Nokia i Polkomtel S.A. rozszerzyły istniejącą umowę odnośnie wdrażania elementów sieci trzeciej generacji poprzez doposażenie infrastruktury sieci komórkowej GSM o technologię EDGE. Dostawy elementów sieci 3G rozpoczną się w maju 2004 r, natomiast instalacja technologii EDGE już trwa.

W ramach umowy Nokia dostarczy elementy sieci stałej oraz rozbuduje sieć radiową zarówno dla GSM/EDGE jak i WCDMA 3G. Nokia zapewni również wdrożenie i optymalizację sieci radiowej, doradztwo w zakresie sieci 3G oraz wsparcie techniczne i szkolenia. Umowa jest kontynuacją wieloletniej współpracy między obydwoma kontrahentami we wdrażaniu sieci komórkowej GSM, teraz rozszerzoną o elementy infrastruktury sieci 3G.

Testową wersję telefonii 3G Polkomtel uruchomił w lutym tego roku w centrum Warszawy, za pomocą dziewięciu nadajników UMTS dostarczonych przez Nokię. Za ich pośrednictwem już można korzystać z usług komórkowych charakterystycznych dla telefonii 3G: przekazu multimedialnych wiadomości, transmisji wideo w czasie rzeczywistym oraz dostępu do stron WAP ze średnią szybkością około 300 kb/s.