Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Nobel za nowoczesne technologie

Rosjanin Zhores Alferov i Niemiec Herbert Kroemer otrzymali dzisiaj Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za dokonania w rozwoju technologii satelitarnej i komórkowej.

Nagroda ta jest docenieniem wkładu naukowców w rozwój technologii używanej do komunikacji satelitarnej oraz przy budowie telefonów komórkowych.

Trzecim nagrodzonym przez Szwedzką Królewską Akademię Nauki jest amerykański biznesmen Jack Kilby, który został uhonorowany za „ inwencję i rozwój zintegrowanych obwodów”, a także „ za współtworzenie podręcznych kalkulatorów”.

Szybkie opto – i mikroelektroniczne komponenty, stworzone przez parę Alferov i Kroemer, posłużyły do rozwoju telefonii komórkowej. Laserowe diody, zbudowane w tej samej technologii, umożliwiły przepływ informacji przez Internet, a także zostały wykorzystane przy budowie odtwarzaczy CD oraz sygnalizacji świetlnej.

Dzięki pracy Jacka Kilby’ego mikroelektronika stała się ”bazą dla wszystkich nowoczesnych technologii, komputerów kontrolujących wszystko, począwszy od zmywarek i samochodów, a skończywszy na sprzęcie medycznym” - tak wybór swój uzasadniła Szwedzka Królewska Akademia Nauki.

Nagroda Nobla w wysokości miliona dolarów przyznawana jest naukowcom oraz osobom, które wniosły wkład w rozwój nowoczesnej technologii informacyjnej.