Nobel za nowoczesne technologie

Rosjanin Zhores Alferov i Niemiec Herbert Kroemer otrzymali dzisiaj Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za dokonania w rozwoju technologii satelitarnej i komórkowej.

Nagroda ta jest docenieniem wkładu naukowców w rozwój technologii używanej do komunikacji satelitarnej oraz przy budowie telefonów komórkowych.

Trzecim nagrodzonym przez Szwedzką Królewską Akademię Nauki jest amerykański biznesmen Jack Kilby, który został uhonorowany za „ inwencję i rozwój zintegrowanych obwodów”, a także „ za współtworzenie podręcznych kalkulatorów”.

Szybkie opto – i mikroelektroniczne komponenty, stworzone przez parę Alferov i Kroemer, posłużyły do rozwoju telefonii komórkowej. Laserowe diody, zbudowane w tej samej technologii, umożliwiły przepływ informacji przez Internet, a także zostały wykorzystane przy budowie odtwarzaczy CD oraz sygnalizacji świetlnej.

Dzięki pracy Jacka Kilby’ego mikroelektronika stała się ”bazą dla wszystkich nowoczesnych technologii, komputerów kontrolujących wszystko, począwszy od zmywarek i samochodów, a skończywszy na sprzęcie medycznym” - tak wybór swój uzasadniła Szwedzka Królewska Akademia Nauki.

Nagroda Nobla w wysokości miliona dolarów przyznawana jest naukowcom oraz osobom, które wniosły wkład w rozwój nowoczesnej technologii informacyjnej.