Nielegalnie, ale za darmo

Pomimo prowadzonej przez koncerny muzyczne i gwiazdy pop ostrej kampanii, mającej na celu potępienie nielegalnego kopiowania plików muzycznych w Internecie, aż 32 mln użytkowników zalogowało się na serwisach p2p w samym tylko sierpniu tego roku.

Najnowsze badania opublikowane przez Nielsen/Netratings dowodzą że stale rośnie zainteresowanie internautów systemami wymiany plików muzycznych. 44% użytkowników serwisów P2P deklaruje, iż nie chce, aby za muzykę dostępną w Sieci pobierane były jakiekolwiek opłaty. Jak twierdzi jednak Carolyn Clark, analityk Nielsen/Netratings, bardzo ważną kwestią jest aby koncerny muzyczne porozumiały się z serwisami internetowymi i doprowadziły do tego, że użytkownicy serwisów P2P będą musieli płacić za muzykę dostępną w Sieci.

Specjaliści z Nielsen/Netratings zgodnie twierdzą, że przemysł muzyczny powinien nawiązać współpracę z internetowymi serwisami muzycznymi, po to by wspólnie stworzyć alternatywę dla nielegalnych serwisów peer-to-peer. Wypracowanie jakiegokolwiek porozumienia nie będzie jednak łatwe, bowiem, jak twierdzą analitycy z Jupiter Research, zdecydowana większość amatorów plików muzycznych woli podejmować ryzyko nielegalnego, ale za to zupełnie darmowego kopiowania plików muzycznych.