Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Nieistniejące łącze

O sprawie wykorzystywania łącza światłowodowego położonego wzdłuż Gazociągu Jamalskiego rozmawiamy z Przemysławem Sypniewskim, doradcą ministra łączności.

Czy ministerstwo uważa wykorzystanie tego łącza, założonego przez Gazprom, Pirelli i DaimlerChrysler, za bezprawne?

Dla ministerstwa to łącze w ogóle formalnie nie istnieje. Nikt nam nie zgłosił jego położenia. Nikt też nie zwrócił się o koncesję na jego wykorzystywanie.

Właściwie ministerstwo nie ma tu nic do skomentowania. Jeśli taka linia istnieje to może występować jedynie w charakterze ślepego łącza. Jeżeli ma być wykorzystywana, nawet tylko na potrzeby wewnętrzne tych firm, to jest wymagane zezwolenie.

Według prawa, koncesji wymaga każda działalność (nawet instalacja urządzeń) związana z usługami telekomunikacyjnymi. Firmy, które budowały gazociąg, o taką koncesję się nie zwracały.