Niedługo zabrzmi MusicNet

W ciągu kilku tygodni powinien zostać uruchomiony serwis MusicNet - płatny klon Napstera, stworzony przez firmę RealNetworks oraz trzy wielkie koncerny fonograficzne: Warner Music, EMI Group BMG.

MusicNet (podobnie jak konkurencyjny PressPlay) to serwis stworzony na wzór Napstera - od swego pierwowzoru różni się przede wszystkim tym, że za korzystanie z jego zasobów trzeba będzie płacić. Opłata będzie przeznaczona na tantiemy dla artystów, których nagrania mają być rozpowszechniane za pośrednictwem systemu - nieuregulowanie tej kwestii stało się przyczyną upadku Napstera. Serwis ten miał w pewnym momencie ponad 80 mln użytkowników.

Zdaniem ekspertów, jeśli MusicNet zdoła przyciągnąć choćby niewielką część tych internautów, to może liczyć na sukces komercyjny. Problem w tym, że wkrótce ruszy podobne przedsięwzięcie, czyli wspomniany już PressPlay (stworzony m.in. przez koncerny Vivendi, Universal Music oraz Sony).

To nie wszystko - nie tak dawno przedstawiciele Napstera poinformowali, że przede końcem br. zostanie uruchomiona nowa (również płatna) wersja tego serwisu.