Niebezpieczna dziura w Windows Media Player i MSIE

Firma eEye Digital Security poinformowała o wykryciu niebezpiecznego błędu w dwóch produktach firmy Microsoft - odtwarzaczu multimedialnym Windows Media Player oraz przeglądarce Internet Explorer. Błąd uznano za "krytyczny", ponieważ może posłużyć zdalnemu napastnikowi do przeprowadzenia skutecznego ataku na komputer.

Problem dotyczy systemów Windows XP SP2, 2003, 2000 oraz NT. Według przedstawicieli eEye Digital Security, w obydwu programach - WMP i IE - luka w zabezpieczeniach jest taka sama i występuje w domyślnych konfiguracjach. Mechanizm ataku jest prosty - wystarczy, że użytkownik otworzy odpowiednio spreparowany plik multimedialny lub stronę WWW. eEye Digital Security zastrzega, że wykryty właśnie błąd nie ma nic wspólnego z 14 lukami w produktach Microsoftu, które koncern załatał w poprzedni wtorek (pisaliśmy o tym w tekście "Microsoft: Okna pełne dziur").

Rzeczniczka Microsoftu potwierdziła, że do firmy dotarł szczegółowy raport na temat błędów, przygotowany przez eEye - pracownicy koncernu sprawdzają te informacje.

Więcej informacji: eEye Digital Security.