Nie potrafią żyć bez "komórki"

Nastolatkowie w przedziale wiekowym od 10 do 14 lat nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego. Urządzenie mobilne służy im nie tylko do komunikacji, ale przede wszystkim jako źródło rozrywki oraz gadżet umożliwiający identyfikację z grupą nastolatków – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Teleconomy.

Informację podał serwis BBC. Badanie zostało opublikowane pod tytułem "Me, My Mobile and I". Wynika z niego, że ponad 26% nastolatków nie potrafi żyć bez telefonu komórkowego. Jak wskazują autorzy badania, aparat dla młodych ludzi stanowi nie tyle narzędzie komunikacyjne (chociaż ta rola telefonu jest niezwykle ważna), ale źródło rozrywki. Nastolatkowie dużo czasu spędzają, grając w gry Java. Warto podkreślić, że dwie trzecie badanych wie dokładnie, co to są gry Java i jak je pobrać z internetu. W przypadku dorosłych, jedynie 44% ankietowanych zaznaczyła, że wie, czym jest ta forma rozrywki.

"Telefony komórkowe odgrywają bardzo ważną rolę wśród grup dzieci spotykających się codziennie na podwórku" - czytamy w opracowaniu badania - "Posiadanie aparatu może zadecydować o tym, czy dane dziecko zostanie zaakceptowane w nowej grupie nastolatków."

Przedstawiciele Teleconomy podkreślają, że dzieci spędzają swój wolny czas na pisaniu SMS-ów do przyjaciół oraz na graniu w gry.

Pomiar został przeprowadzony na grupie 1,4 tys. osób w okresie od lutego do kwietnia br. Badanie opierało się na wywiadach bezpośrednich oraz telefonicznych.