Netia wyłoży na UMTS nie więcej niż 100 mln euro

Finansowe zaangażowanie Netii w budowę sieci trzeciej generacji nie przekroczy 100 mln euro - podała spółka. Operator jest mniejszościowym udziałowcem spółki Netia Mobile, która otrzymała od URTiP-u koncesję na częstotliwość UMTS. Większość udziałów przypada spółce Novator Telecom Poland, za którą stoi milioner z Islandii Thor Bjorgolfsson.

-Netia Mobile posiada silne podstawy do osiągnięcia sukcesu na rynku telefonii komórkowej w Polsce ze względu na mocną pozycję finansową obu swoich udziałowców, Netii i spółki Novator. Ponadto może wykorzystać istniejącą bazę własnych klientów biznesowych, potencjalnych użytkowników usług UMTS, oraz infrastrukturę umożliwiającą szybkie uruchomienie usług - głosi komunikat operatora. Strategia Netii zakłada pozyskanie współpracy dostawców sprzętu, którzy byliby gotowi wziąć udział w projekcie.

- Netia ma potencjał na realizację inwestycji. Zadeklarowała, że zapłaci 10 proc. kwoty, która jest potrzebna na sfinansowanie całego przedsięwzięcia - w wysokości 1 mld euro. Pozostałą część wyłoży Novator oraz dostawcy sprzętu, który zdecydują się wybudować dla Netii sieć z odroczoną płatnością. Zapewne będą to dostawcy chińscy, którzy bardzo chcieliby wejść na polski rynek - komentuje Krzysztof Kaczmarczyk, analityk DB Securities.

Spółka podejmuje także negocjacje z trzema operatorami na temat współpracy międzyoperatorskiej w zakresie połączenia sieci ruchomych oraz roamingu krajowego. -W przypadku uzgodnienia odpowiednich umów z przynajmniej jednym z tych operatorów, usługi Netii Mobile mogłyby być świadczone również w oparciu o sieć takiego operatora - podaje spółka.

-Do prowadzenia rozmów zobowiązuje nas Prawo Telekomunikacyjne. Jesteśmy otwarci na negocjacje - potwierdza Witold Pasek, rzecznik prasowy Polskiej Telefonii Cyfrowej operatora sieci ERA. - To bardzo wczesne stadium, przed nami rozwikłanie spraw organizacyjnych, technicznych oraz finansowych - dodaje. Podobne robocze spotkania prowadzą Polkomtel i Centertel.

Przypomnijmy, Netia Mobile złożyła do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wniosek o rezerwację częstotliwości UMTS przyznanej Netii Mobile w wyniku przetargu rozstrzygniętego przez URTiP 9 maja 2005 roku. Tego samego dnia Netia Mobile złożyła do URTiP-u wniosek o rezerwację 99 kanałów z zakresu GSM 1800 MHz. Regulator nie rozstrzygnął przetargu na częstotliwość GSM i planuje rozpisać nowy. Swoje oferty złożył także Centertel oraz Polkomtel.