Netia na minusie

Ze względu na brak jasnej postawy akcjonariuszy, co do przyszłości spółki, agencja ratingowa obniżyła ocenę kredytową Netia Holdings.

Jedna z najbardziej znanych agencji ratingowych, Standard & Poor’s poinformowała we wtorek, że obniża rating długoterminowej wiarygodności kredytowej spółki Netia Holdings z B+ do B-. To wynik dramatycznego spadku notowań akcji tej spółki. Na Nasdaq ich cena spadła przed miesiącem poniżej 1 dolara i do dziś nie wzrosła. Zgodnie z panującymi na nowojorskiej giełdzie przepisami walory spółki w takiej sytuacji zostają wycofane z obrotu. Jednak ze względu na zamach terrorystyczny z 11 września przepis ten nie będzie obowiązywał do stycznia przyszłego roku.

Na warszawskiej giełdzie wycena akcji Netii jest najniższa w historii. Wydawało się, że gdy w ubiegłym tygodniu cena akcji wahała się w granicach 3 zł, to gorzej być nie może. Tymczasem na początku tego tygodnia za jedną akcję operatora płacono niewiele ponad 2 zł. Standard & Poor’s dwa miesiące temu informował już o możliwości obniżenia długoterminowego ratingu. Zdaniem agencji, obecnie jedynym źródłem pozyskania kapitału przez Netię są jej akcjonariusze. Jeżeli tego nie zrobią, agencja obniży rating, co znacząco utrudni pozyskanie kapitału w inny sposób.