NetMeeting na emeryturę

Microsoft wycofuje z oferty aplikację NetMeeting. Jej miejsce zajmie Office Live Meeting (OLM), opracowany na bazie technologii firmy PlaceWare, przejętej przez MS w kwietniu br. Nowa usługa została uruchomiona we wrześniu.

Wycofywanie NetMeeting będzie przebiegało stopniowo. Aplikacja jest wciąż częścią sprzedawanego systemu Windows i niektóre jej funkcje wykorzystują nadal usługi MSN Messenger oraz Windows Messenger. MS w kolejnych uaktualnieniach usunie odpowiednie odnośniki i zastąpi je nowymi, kierującymi do OLM. Ponadto katalog użytkowników NetMeeting zostanie usunięty z witryny producenta.

NetMeeting został zaprezentowany w 1996 roku, na długo przed pojawieniem się komunikatorów internetowych (IM) oraz innych usług do porozumiewania się w czasie rzeczywistym przez Internet. Wtedy był usługą pionierską i nie miał poważnego konkurenta na rynku. "Jednak nigdy nie był to produkt idealny" uważa Robert Mahowald z IDC "NM stracił swoje znaczenie, kiedy do gry weszli konkurenci oferujący lepsze rozwiązania jak chociażby IBM z Lotus Sametime".

Rzecznik prasowy koncernu Stacy Drake podkreśla, że wycofywanie usługi nie ma związku z niedawną przegraną Microsoftu w sporze z firmą SPX. Sąd uznał, że MS naruszył prawa patentowe spółki i nakazał zapłacenie 62,3 mln USD odszkodowania. SPX w październiku zeszłego roku zarzuciło firmie z Redmond bezprawne wykorzystanie opatentowanej technologii zastosowanej w funkcji "Whiteboard".

O premierze Office Live Meeting pisaliśmy we wcześniejszej informacji: http://www.computerworld.pl/news/59050.html