Net Track: ponad 7,5 mln Polaków korzysta z sieci

W minionym miesiącu 25% mieszkańców naszego kraju powyżej 15 roku życia skorzystało z internetu - wskazują najnowsze badania Net Track prowadzone przez SMG/KRC. W ciągu ostatniego półrocza liczba użytkowników sieci zwiększyła się o milion internautów. Wzrasta liczba osób korzystających z internetu w domu.

Lipiec - wbrew tradycyjnym spadkom korzystania z internetu w okresie wakacyjnym - przyniósł wzrost liczby użytkowników sieci. W minionym miesiącu z nowego medium skorzystało ok. 7,54 mln Polaków powyżej 15 roku życia. To najwyższy wynik w prowadzonym od kilku lat badaniu. Obecnie co czwarty Polak, który ukończył 15 lat, korzysta z sieci.

Warto pokusić się również o porównanie liczby użytkowników w minionych miesiącach. W stosunku do przełomu 2003 i 2004 roku liczba internautów wzrosła o milion osób. Jeżeli zaś chodzi o wynik z lipca ubiegłego roku, to od tego czasu przybyło w Polsce ok. 1,25 mln użytkowników. Dynamika wzrostu internautów w Polsce znacznie polepszyła się w tym roku. Przyrost osób korzystających z sieci w pierwszym półroczu minionego roku był niewielki (w marcu 2003 mieliśmy 6,07 mln internautów, w okresie wakacyjnym jedynie 6,1 mln). Z kolei sześć miesięcy bieżącego roku przyniosło widoczne zmiany: w styczniu mieliśmy 6,45 mln użytkowników, a w czerwcu już 7,45 mln. Ze względu na prowadzoną przez operatorów telekomunikacyjnych intensywną promocję usług dostępowych, która wiąże się z obniżką cen łączy, możemy spodziewać się, że liczba osób korzystających z sieci w okresie jesienno-zimowym również wyraźnie wzrośnie.

Net Track: ponad 7,5 mln Polaków korzysta z sieci

Liczba internautów w Polsce (Net Track)

Dobrą wiadomością jest również fakt, że przyrasta odsetek osób, które korzystają z sieci w domu. W lipcu ponad 54% polskich internautów łączyło się z siecią w domu. Spadła za to liczba osób korzystających z internetu w szkole i na uczelni, co jest zrozumiałe ze względu na okres wakacyjny.

Net Track: ponad 7,5 mln Polaków korzysta z sieci

Miejsce korzystania z Internetu

Cieszy też fakt, że zwiększa się liczba użytkowników, którzy korzystają z internetu codziennie. W minionym miesiącu ponad 40% ankietowanych deklarowało, że z taką częstotliwością używają sieci.

Net Track: ponad 7,5 mln Polaków korzysta z sieci

Częstotliwość korzystania z internetu (Net Track)

W rankingu najbardziej rozpoznawalnych marek internetowych niewiele się zmieniło. Prym dalej wiedzie Onet, chociaż odsetek osób, które wskazało ten portal spadł o 1,4%. Na drugim miejscu już tradycyjnie znalazła się Wirtualna Polska (62,4%), na trzecim Interia (44%). Jedyna zmiana miała miejsce na 9 miejscu, które przypadło o2.pl (wcześniej portal zamykał pierwszą dziesiątkę). O2.pl prześcignęło w lipcu serwis internetowy operatora telefonii komórkowej Era.

Net Track: ponad 7,5 mln Polaków korzysta z sieci

Ranking witryn

Badanie przeprowadzone zostało przez firmę SMG/KRC Poland Media S.A. na grupie osób korzystających z internetu (2,248 tys. przypadków).

Poprzednie wyniki badania Net Track:

http://www.internetstandard.pl/news/69176.html