Neostrada - od 1 marca drożej

Od pierwszego marca Telekomunikacja Polska rozpocznie doliczanie 22% podatku VAT do cen usług dostępu do Internetu. Jest to konsekwencja znowelizowania ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podobnie jak TP zamierza postąpić Netia. Niektórzy operatorzy postanowili jednak pójść inną drogą - zmodyfikowali swoją ofertę tak, by choć częściowo zamortyzować podwyżkę.

Od pierwszego marca indywidualni klienci wielu operatorów - m.in. TP, Netii oraz Dialogu - zapłacą za usługi internetowe o 22% więcej. "Cena netto naszych usług nie ulega zmianie - po prostu zobligowani jesteśmy doliczyć do niej podatek VAT w wysokości 22%" - tłumaczą zgodnie przedstawiciele wymienionych wyżej firm. Marta Pietranik z Dialogu zastrzegła jednak, że firma nie wyklucza obniżenia cen usług internetowych - aczkolwiek nastąpi to najwcześniej za kilka miesięcy.

Niektórzy operatorzy podeszli do problemu inaczej - np. UPC (usługa chello) oraz Aster - zmodyfikowali swoją ofertę tak, by choć częściowo przejąć koszty podwyżki podatku. Od lutego w chello i od marca w Aster obowiązują nowe cenniki (o nowej ofercie chello pisaliśmy w tekście "chello easy" - nowa usługa internetowa UPC", informacje o zmianach w Aster można znaleźć tutaj).

Warto również przypomnieć, że aby zrekompensować internautom wyższe koszty dostępu do Sieci, w nowelizacji uwzględniona została ulga podatkowa od "wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika". Oznacza to, że osoby korzystające z dostępu do Internetu, będą mogły odliczyć od podstawy opodatkowania do 760 zł. Więcej informacji na temat warunków odliczenia można znaleźć w tekście "Ulga internetowa - oszczędź 760 zł!".