Nawigacja z komórki

Niemiecki operator telefonii komórkowej T-Mobile udostępnił swoim klientom nową usługę, umożliwiającą im wykorzystanie telefonu komórkowego jako samochodowego systemu nawigacyjnego. Nowy system wykorzystuje aż trzy bezprzewodowe technologie: GPS, GPRS oraz Bluetooth.

Do korzystania z tej usługi niezbędny jest zestaw NaviGate Bluekit, w skład którego wchodzą: moduł GPS, oprogramowanie NaviGate (użytkownik może je zainstalować w telefonie we własnym zakresie) oraz odpowiedni telefon - wyposażony w obsługę GPRS. Na początku będą to tylko dwa aparaty - Nokia 3650 i 7650, jednak przedstawiciele T-Mobile zapowiadają, że lista telefonów, na których możliwe będzie zainstalowanie NaviGate, będzie się wydłużać.

System działa następująco: po zainstalowaniu oprogramowania i podłączeniu w samochodzie modułu GPS użytkownik uaktywnia aplikację NaviGate. Za każdym razem, gdy telefon pojawi się w zasięgu kolejnej "stacji bazowej", informacja o tym przesyłana jest na specjalny serwer T-Mobile, który analizuje trasę i na podstawie danych z podłączonego do telefonu (za pośrednictwem Bluetooth) modułu GPS określa dokładną pozycje użytkownika - informacje te na bieżąco wyświetlane są na mapie, prezentowanej na wyświetlaczu telefonu.

Osoby, które zdecydują się na korzystanie z tej usługi, mogą również zamówić SMS'owy serwis informacyjny, za pośrednictwem którego użytkownicy otrzymywać będą informacje o korkach czy innych utrudnieniach w ruchu na ich trasie. System ów może również np. zasugerować trasę objazdu zatłoczonego odcinka.

Cenę zestawu NaviGate BlueKit ustalono na 250 euro.