NaviPunkt - mobilny system nawigacji satelitarnej

Wirtualna Polska udostępnia dedykowany na telefony komórkowe system nawigacji satelitarnej - NaviPunkt. Usługa dostarcza aktualne mapy, informacje o objazdach, korkach, blokadach tras czy robotach drogowych.

Aby korzystać z usługi NaviPunkt, należy wgrać specjalny program na telefon komórkowy. Korzystający z aplikacji mają do swojej dyspozycji m.in. pełną mapę drogową Polski, mapy prędkości, informacje o blisko 150 tysiącach punktów POI (bankomaty, firmy, stacje benzynowe, restauracje). Znalazły się tu również specyficzne funkcje znane z lokalizatora DoCelu, czyli aktualna baza fotoradarów, remontów, objazdów czy niebezpiecznych miejsc na drodze.

Mapy w NaviPunkt mogą być wyświetlane w 3D i są automatycznie powiększane podczas zbliżania się do sugerowanego przez system manewru.

Jak zapewnia Jacek Murawski, Prezes Zarządu Wirtualnej Polski, Navipunkt nie będzie stanowił konkurencji dla DoCelu.pl, ponieważ oba produkty się uzupełniają. "Produkt Navipunkt jest częścią długofalowej strategii Wirtualnej Polski, w której nasza firma chce być medium dostarczającym użytkownikowi atrakcyjnych produktów mapowo-lokalizacyjnych - mówi Jacek Murawski - Po docelu.pl, które jest produktem typowo internetowym, wypuszczamy kolejny, który ma zadanie ułatwić użytkownikom wyszukiwanie określonej informacji związanej z lokalizacją i dotarcie do celu swoich potrzeb. Dzięki tym działaniom zwiększamy zasięg usług WP dla naszych użytkowników, funkcjonując na obu polach, a produkty są wobec siebie komplementarne.

Korzystanie z systemu wiąże się z opłacaniem abonamentu (najtańszy, weekendowy to koszt 4 zł, natomiast najdroższy, pełna opcja na okres 2 lat, 249 zł) oraz ponoszeniem kosztów minimalizowanego transferu danych w technologii GPRS (opłata za przesłane dane, a nie za czas połączenia). Nowością w Navipunkt jest to, że abonenci WPMobi nie zapłacą za transmisję danych praktycznie nic. Mają oni wliczone 100 MB danych w pakiecie. System wprowadzany przez WP.pl dostępny jest jednak wyłącznie dla użytkowników, których telefony wyposażone są w odbiornik GPS.

NaviPunkt jest usługą opracowaną na podstawie technologii firmy NaviExpert. Na rynku polskim usługę na bazie tej technologii oferuje również Orange.