Naspers kupił Allegro.pl

Południowoafrykański koncern Naspers kupił brytyjską spółkę Tradus (wcześniej znaną jako QXL Ricardo), do której należy Allegro.pl - donosi Gazeta Wyborcza. Naspers zapłacił za największy polski serwis aukcyjny ok. 1 mld funtów, czyli 1,5 mld euro.

Jak pisze GW, transakcja została zawarta już w piątek, jednak poinformowano o niej dopiero w tym tygodniu. Przedstawiciele Tradus zapewniają, że firma zachowa dużą niezależność decyzyjną - był to jeden z warunków zawarcia transakcji.

Christian Unger, prezes Tradusa, powiedział dziennikarzom GW, że teraz należy oczekiwać dynamicznego rozwoju Allegro.pl. Z zapowiedzi Ungera wynika m.in., że z czasem sprzedaż aukcyjna stanie się tylko niewielką częścią wszystkich transakcji zawieranych w serwisie. Zdecydowana większość towarów już teraz sprzedawana jest nie w drodze licytacji, lecz po z góry ustalonej cenie - ten trend ma się umacniać.

Naspers Ltd., największy koncern medialny z RPA, jest teraz właścicielem dwóch czołowych firm internetowych działających w Polsce: Gadu-Gadu S.A., które dociera do prawie 6 mln internautów, oraz QXL Poland (Allegro.pl) z którego korzysta ok. 7,4 mln internautów (dane za Megapanel PBI/Gemius).

Warto wspomnieć, że o planach południowoafrykańskiego koncernu względem spółki Tradus pisaliśmy szczegółowo już wcześniej, w tekście "Naspers kupi właściciela Allegro, firmę Tradus, za 1,9 mld USD".