Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Naspers kupił Allegro.pl

Południowoafrykański koncern Naspers kupił brytyjską spółkę Tradus (wcześniej znaną jako QXL Ricardo), do której należy Allegro.pl - donosi Gazeta Wyborcza. Naspers zapłacił za największy polski serwis aukcyjny ok. 1 mld funtów, czyli 1,5 mld euro.

Jak pisze GW, transakcja została zawarta już w piątek, jednak poinformowano o niej dopiero w tym tygodniu. Przedstawiciele Tradus zapewniają, że firma zachowa dużą niezależność decyzyjną - był to jeden z warunków zawarcia transakcji.

Christian Unger, prezes Tradusa, powiedział dziennikarzom GW, że teraz należy oczekiwać dynamicznego rozwoju Allegro.pl. Z zapowiedzi Ungera wynika m.in., że z czasem sprzedaż aukcyjna stanie się tylko niewielką częścią wszystkich transakcji zawieranych w serwisie. Zdecydowana większość towarów już teraz sprzedawana jest nie w drodze licytacji, lecz po z góry ustalonej cenie - ten trend ma się umacniać.

Naspers Ltd., największy koncern medialny z RPA, jest teraz właścicielem dwóch czołowych firm internetowych działających w Polsce: Gadu-Gadu S.A., które dociera do prawie 6 mln internautów, oraz QXL Poland (Allegro.pl) z którego korzysta ok. 7,4 mln internautów (dane za Megapanel PBI/Gemius).

Warto wspomnieć, że o planach południowoafrykańskiego koncernu względem spółki Tradus pisaliśmy szczegółowo już wcześniej, w tekście "Naspers kupi właściciela Allegro, firmę Tradus, za 1,9 mld USD".