Naspers kupi właściciela Allegro, firmę Tradus, za 1,9 mld USD

Południowoafrykański Napsers, właściciel Gadu Gadu, kupi firmę Tradus (QXL Ricardo LLC), właścicela Allegro.pl za kwotę 946 mln GBP, podały dzisiaj rano do wiadomości firmy Naspers i Tradus. Zyski QXL Poland/Allegro.pl stanowią 80% zysków Tradusa (Grupy QXL).

-Trzeba pamiętać, że to póki co jedynie oferta. Na ostateczny efekt trzeba poczekać kilka miesięcy. Taka transakcja nie zmieni nic w działaniu Grupy Allegro. Natomiast Naspers z pewnością może być ciekawym partnerem dla nas. Biorąc pod uwagę jego dotychczasową działalność (Naspers jest właścicielem mail.ru, Gadu Gadu oraz chińskiego QQ) taka współpraca może przynieść wiele korzyści zarówno Użytkownikom, jak i samej Grupie Allegro - mówi Patrek Tryzubiak, PR Manager.pl Allegro.pl dla Internet Standard.

Do firmy Tradus należy QXL Poland, właściciel Allegro.pl, do którego należą także firmy Payback (PayBack.pl, OtoMoto.pl, OtoDom.pl) i porównywarka cen Ceneo.pl.

Kwota transakcji to 946 mln funtów szterlingów, czyli ok. 1,9 mld dolarów amerykańskich.

Nie jest tajemnicą, że największym źródłem przychodów Tradusa (QXL Ricardo) jest polska platforma aukcyjna Allegro.pl. Obroty Allegro.pl w 2006 r. wyniosły ok 2,5 mld PLN. Większość z ponad 400 pracowników koncernu Tradus zatrudniona jest w Polsce, w poznańskiej siedzibie firmy.

Poza Polską serwisy aukcyjne Tradusa działają także w Bułgarii, Czechach, Danii, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Rosji, Szwajcarii na Węgrzech i na Ukrainie.

Naspers oferuje za jedną akcję Tradusa 18 GBP. -To uczciwa oferta i rekomendujemy ją naszym akcjonariuszom - mówią przedstawiciele Tradusa.

Po zakończeniu transakcji Naspers Ltd., największy koncern medialny z RPA, będzie właścicielem dwóch czołowych firm internetowych działających w Polsce: Gadu-Gadu S.A., które dociera do prawie 6 mln internautów, oraz QXL Poland (Allegro.pl) z którego korzysta ok. 7,4 mln internautów (dane za Megapanel PBI/Gemius).

Naspers jest międzynarodowym koncernem medialnym działającym w obszarze mediów drukowanych i elektronicznych. Najważniejsze spółki Naspersa, które generują 73% przychodów, działają w RPA. Wartośc koncernu wyceniana jest na 5,1 mld GBP (ok. 10,2 mld USD). Naspers jest właścicielem firm internetowych w Chinach (komunikator QQ), Rosji (Mail.ru), Indiach, Polsce i na kontynencie afrykańskim.

Po ogłoszeniu chęci zakupu Tradusa przez Naspersa, cena akcji koncernu z RPA spadła o 5%. -Nie jest dobrze odbierane wydawanie tak dużej sumy pieniędzy na ryzykowne przedsięwzięcie akrat teraz - mówi analityk z Gryphon Asset Management dla Reuters'a.

Pierwsze doniesienia na temat transakcji pojawiły się już w niedzielę lecz nie były potwierdzone.

Jacek Z.Strzembkowski, Aukcje.org

Zarówno mnie jak i część sceptycznie nastawionych obserwatorów zastanawia, dlaczego inwestor miałby kupować spółkę teraz, kiedy jej akcje są tak astronomicznie wywindowane. Jeżeli ktokolwiek chciał przejąć QXL i jego "polską kurę znoszącą złote jaja" w postaci Allegro, to miał ku temu najlepszą okazję przed ugodą w połowie ubiegłego roku. Ugoda wisiała w powietrzu przynajmniej przez rok .

W 2005 roku akcje QXL były wyceniane na ok 40 pensów. Po ugodzie cena podskoczyła do 740 pensów. Plotka o przejęciu przez eBay podniosła poprzeczkę na ponad 1700 pensów.

Zmiana właściciela czy udziałowców (w końcu nie pierwsza) Tradusa nie powinna mieć żadnych konsekwencji dla użytkowników Allegro, OtoMoto czy OtoDom - nie psuje się dobrych mechanizmów.

Michał Celiński, Internet Research Manager, CR Media Consulting

Potwierdzają się opinie, że Theunissen Vosloo ma 6-ty zmysł do robienia interesów. W ciągu trzech miesięcy wszedł do Polski i bez większego rozgłosu wziął na celownik dwa podmioty będące fundamentem naszego rodzimego Internetu. Z jednej strony Gadu-Gadu będące niekwestionowanym liderem w segmencie komunikatorów z drugiej strony perłę w koronie Tradusa - Allegro - nad Wisłą synonim internetowych aukcji. To co łączy obie inwestycje to przede wszystkim niezagrożona pozycja obu podmiotów na Polskim rynku. Dlatego też nie rozpatrywał bym tej inwestycji w kategoriach "co zmieni się dla GG i Allegro", ponieważ odpowiedź brzmi "nic". W dobrze funkcjonujących spółkach nie trzeba wiele zmieniać by były jeszcze sprawniejszymi maszynkami do robienia pieniędzy. Na wejście Naspersa do Polski powinniśmy spojrzeć z nieco szerszej perspektywie. Dzięki inwestycji Vosloo zyskuje przede wszystkim bezpieczny przyczółek do podboju innych rynków, i to byc może nie tylko w regionie. Zarówno Allegro jak i GG uczyniło już w stronę europejskiej ekspansji swoje pierwsze kroki. Naspers gwarantuje, że ekspansja ta nabierze większego tempa i byc może w bliżej nieokreślonej przyszłości Allegro i GG staną się markami o znaczeniu ponadregionalnym.

Michał Celiński, Internet Research Manager, CR Media Consulting

Aktualizacja: 19 grudnia 2007 09:09

Dodaliśmy komentarz Michała Celińskiego, Internet Research Managera w CR Media Consulting