Nasdaq się wspina

Amerykański indeks giełdowy spółek nowych technologii pobił w środę rekord jednodniowego wzrostu od momentu swojego powstania – 14,17 procent.

Indeks Nasdaq wzrósł w ciągu jednego dnia o 324,83 pkt i zamknął się na poziomie 2616,69 pkt. Powodem tego zaskakującego, po miesiącach spadków, skoku do góry było ogłoszenie przez Fed, bank centralny USA, obniżki stopy rezerw federalnych o pół procenta do 6 proc. Jest to pierwsza redukcja stóp przez Fed od 1998 r. Ogłoszono także, że w razie konieczności zostaną w najbliższym czasie wprowadzone kolejne obniżki jeśli gospodarka amerykańska będzie wykazywać dalsze spowolnienie. Oznacza to, że firmy nowych technologii mogą szykować się do korekty swoich prognoz finansowych w stronę wzrostu, co spowoduje dalszy zwiększenie wartości ich akcji.

Środowe wzrosty dotknęły wszystkie segmenty nowej gospodarki. Akcje Microsoftu wzrosły o 10,66 proc., Intela – 10,41 proc., Apple – 10,08 proc. Wśród firm internetowych najlepiej wypadły Amazon.com – 26,58 proc. i eBay – 25,88 proc. wzrostu kursu akcji. Walory America OnLine podrożały o 15,78 proc.