Narodziny giganta

Marketplanet oraz Xtrade - dwie krajowe platformy B2B zamierzają się wkrótce połączyć. W siłę rodzącego się gracza nikt nie wątpi.

Złożona przez obie firmy deklaracja, że "na rynku jest miejsce dla dwóch" okazała się przedwczesna. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że sprawa połączenia Marketplanet z Xtrade to już kwestia dni. Prezes Marketplanet, Konrad Makomaski, chociaż niechętny w podaniu szczegółów, potwierdził tę informację, zaznaczając jednak, że do połączenia dojdzie w przeciągu najbliższych nie dni, lecz tygodni. "Rozmowy rzeczywiście są prowadzone, więcej nie mogę powiedzieć" – skomentował.

Pogłoski o połączeniu się dwóch platform handlu elektronicznego pojawiały się już w zeszłym roku. Wtedy nie było pewności, jaką strategię obiorą obie firmy. Spodziewano się dwóch równie prawdopodobnych scenariuszy: ostrej konkurencji na rynku lub konsolidacji. Obie firmy mają bardzo silną pozycję. Marketplanet założony przez TP S.A., która jednocześnie jest klientem platformy, pozyskał Prokom jako akcjonariusza i Microsoft jako współpracownika. Z kolei założony przez Optimusa i BRE Bank Xtrade wsparcie ma w GPW oraz Commerce One. Istnienie na rynku takich graczy rodziło ostrą rywalizację.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że inicjatorem połączenia było Xtrade, niepewne o możliwość utrzymania wysokiej pozycji na rynku. Dodatkową stymulacją okazał się wprowadzany przez rząd projekt wdrożenia internetowej platformy umożliwiającej elektroniczne przetargi dla administracji publicznej. Połączenie dwóch największych graczy na rynku handlu elektronicznego z pewnością daje im możliwość ubiegania się o wykonanie dla rządu takiego projektu.

Nie ulega więc wątpliwości, że na rynku już wkrótce pojawi się prawdziwy gigant. Póki co trwają gorące ustalenia. "To nie są proste dyskusje" – zaznaczył prezes Marketplanet. Za kilka tygodniu spodziewać się jednak można oficjalnego komunikatu od obu firm.