Najważniejsze wydarzenia IT 2006 zdaniem twórców Internetu

Współtwórcy internetu: Vinton Cerf, Robert Lucky i Leonard Kleinrock opowiadają o najważniejszych wydarzeniach IT mijającego roku, a także o tym co najciekawszego wydarzy się w roku 2007.

Vinton G. Cerf jest wiceprzewodniczącym i głównym specjalistą ds. internetu w Google Inc. Współtworzył protokół TCP/IP i architekturę globalnej sieci. W grudniu 1997 prezydent USA Bill Clinton uhonorował jego oraz Roberta E. Kahna odznaczeniem National Medal of Technology za wkład w rozwój internetu.

Jakie wydarzenie z szeroko rozumianego świata IT najbardziej Cię zaskoczyło w mijającym roku i dlaczego?

Było ich co najmniej kilka. Niesamowity wzrost zainteresowania YouTube, nadzwyczajna ilość użytkowników w serwisach społecznościowych jak MySpace oraz grach multiplayer typu World of Warcraft.

Co będzie najważniejszym wydarzeniem branży IT w nadchodzącym roku?

Coraz większa liczba urządzeń przenośnych z dostępem do sieci, wpłynie na rekordową liczbę internautów. Dostawcy aplikacji internetowych będą musieli dostosować się do specyfiki tych małych urządzeń.

Jakiej porady udzieliłbyś managerowi IT wchodzącemu w 2007 rok?

Dowiedz się jak najwięcej o bezpieczeństwie, integralności i narzędziach do sprawdzania wiarygodności. Pracuj ciężko by chronić system przed atakami spoza korporacyjnego firewalla, wirusami z poczty elektronicznej, robakami i koniami trojańskimi.

Robert W. Lucky jest inżynierem i pisarzem. Pracował jako naukowiec w laboratoriach Bella, później w firmach Bellscore i Telcordia Technologies. W laboratoriach Bella opracował korektor adaptacyjny, technologię służącą do eliminacji zakłóceń w sygnałach telefonicznych, która jest używana obecnie w większości sieci szybkiego przesyłu danych. W 1987 r. został laureatem nagrody Marconi Prze za wkład w rozwój telekomunikacji. Autor książki "Silicon Dreams".

Jakie wydarzenie z szeroko rozumianego świata IT najbardziej Cię zaskoczyło w mijającym roku i dlaczego?

Zakup YouTube przez Google. Nie wiedziałem, że w dzisiejszych czasach nadal możliwy jest scenariusz "od pucybuta do milionera". Najwspanialsze w internecie jest to, że daje praktycznie te same możliwości wszystkim i wyzwala ogromne pokłady innowacyjności. I to wszystko w rękach młodych ludzi, który nigdy nie zostaliby zatrudnieni przez tradycyjne media. Ten scenariusz przypomina nam czasy Napstera i wkład Shawna Fanninga w technologię peer to peer. I nieważne, że jego przedsięwzięcie już nie istnieje.

Jaka technologia spowoduje, że rok 2007 będzie inny?

Laptop za 100 USD pomysłu Nicholasa Negroponte z MIT. Ma piękny design i prawie udało się utrzymać założoną cenę za jaką będzie sprzedawany. Poza tym, to piękna historia, która może zmienić świat - wykorzystać potencjał i zapał, jaki drzemie w młodych ludziach z krajów rozwijących się. No i połączyć ich ze światem, w takim zakresie, o jakim się wcześniej nie śniło.

Jakie będzie najważniejsze wydarzenie w branży IT w nadchodzącym roku?

Nie odpowiem na to pytanie. Zawsze mylimy się w tego rodzaju przewidywaniach. Niektóre rzeczy są bardzo przewidywalne - Prawo Moore'a czy coraz niższe koszty przechowywania danych i komunikacji. Jednak znacznie ciekawsze są moim zdaniem wynalazki bazujące na społecznościach, takie jak Napster, eBay, YouTube, do tego kręgu zaliczyłbym także Google.

Leonard Kleinrock jest emerytowanym profesorem informatyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Stworzył podstawy przełączania pakietów, jednej z najważniejszych technologii internetu. W 1963 zdobył stopień doktorski na MIT. Los Angeles Times okrzyknął go w 1999 roku "jednym z 50 ludzi, którzy wywarli największy wpływ na rozwój biznesu w XX wieku".

Jakie wydarzenie z szeroko rozumianego świata IT najbardziej Cię zaskoczyło w mijającym roku i dlaczego?

Największą niespodzianką był zakup YouTube przez Google za 1,65 mld USD. Może to nie powinno być takie zdumiewające, ponieważ większość czasu poświęcaliśmy na umożliwienie ludziom komunikacji i ekspresji bez ograniczeń. Widzieliśmy duży potencjał we współuczestnictwie i kreatywności, a stąd prosta droga do sukcesu komercyjnego.

Co będzie najważniejszym wydarzeniem branży IT w nadchodzącym roku?

Myślę, że olbrzymi wzrost popularnośći zanotują aplikacje dla telefonów komórkowych. Będą powstawać warte wiele miliardów USD rozwiązania i aplikacje, włączając w to pobieranie wideo i grafiki, sport, gry i hazard. Prognozuję też rozwój aplikacji bazujących na informacji lokalnej.

Jakiej porady udzieliłbyś managerowi IT wchodzącemu w 2007 rok?

Wyposaż swoich użytkowników w mobilny dostęp szerokopasmowy. Postaw jednak na więcej niż jedną technologię. Będzie ich znacznie więcej niż 4G czy WiMax i trudno będzie w tej grupie wyłonić zwycięzcę.

Wszystkie wywiady przeprowadził Gary Anthes, Computerworld US