Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Najważniejsze wydarzenia IT 2006 zdaniem twórców Internetu

Współtwórcy internetu: Vinton Cerf, Robert Lucky i Leonard Kleinrock opowiadają o najważniejszych wydarzeniach IT mijającego roku, a także o tym co najciekawszego wydarzy się w roku 2007.

Vinton G. Cerf jest wiceprzewodniczącym i głównym specjalistą ds. internetu w Google Inc. Współtworzył protokół TCP/IP i architekturę globalnej sieci. W grudniu 1997 prezydent USA Bill Clinton uhonorował jego oraz Roberta E. Kahna odznaczeniem National Medal of Technology za wkład w rozwój internetu.

Jakie wydarzenie z szeroko rozumianego świata IT najbardziej Cię zaskoczyło w mijającym roku i dlaczego?

Było ich co najmniej kilka. Niesamowity wzrost zainteresowania YouTube, nadzwyczajna ilość użytkowników w serwisach społecznościowych jak MySpace oraz grach multiplayer typu World of Warcraft.

Co będzie najważniejszym wydarzeniem branży IT w nadchodzącym roku?

Coraz większa liczba urządzeń przenośnych z dostępem do sieci, wpłynie na rekordową liczbę internautów. Dostawcy aplikacji internetowych będą musieli dostosować się do specyfiki tych małych urządzeń.

Jakiej porady udzieliłbyś managerowi IT wchodzącemu w 2007 rok?

Dowiedz się jak najwięcej o bezpieczeństwie, integralności i narzędziach do sprawdzania wiarygodności. Pracuj ciężko by chronić system przed atakami spoza korporacyjnego firewalla, wirusami z poczty elektronicznej, robakami i koniami trojańskimi.

Robert W. Lucky jest inżynierem i pisarzem. Pracował jako naukowiec w laboratoriach Bella, później w firmach Bellscore i Telcordia Technologies. W laboratoriach Bella opracował korektor adaptacyjny, technologię służącą do eliminacji zakłóceń w sygnałach telefonicznych, która jest używana obecnie w większości sieci szybkiego przesyłu danych. W 1987 r. został laureatem nagrody Marconi Prze za wkład w rozwój telekomunikacji. Autor książki "Silicon Dreams".

Jakie wydarzenie z szeroko rozumianego świata IT najbardziej Cię zaskoczyło w mijającym roku i dlaczego?

Zakup YouTube przez Google. Nie wiedziałem, że w dzisiejszych czasach nadal możliwy jest scenariusz "od pucybuta do milionera". Najwspanialsze w internecie jest to, że daje praktycznie te same możliwości wszystkim i wyzwala ogromne pokłady innowacyjności. I to wszystko w rękach młodych ludzi, który nigdy nie zostaliby zatrudnieni przez tradycyjne media. Ten scenariusz przypomina nam czasy Napstera i wkład Shawna Fanninga w technologię peer to peer. I nieważne, że jego przedsięwzięcie już nie istnieje.

Jaka technologia spowoduje, że rok 2007 będzie inny?

Laptop za 100 USD pomysłu Nicholasa Negroponte z MIT. Ma piękny design i prawie udało się utrzymać założoną cenę za jaką będzie sprzedawany. Poza tym, to piękna historia, która może zmienić świat - wykorzystać potencjał i zapał, jaki drzemie w młodych ludziach z krajów rozwijących się. No i połączyć ich ze światem, w takim zakresie, o jakim się wcześniej nie śniło.

Jakie będzie najważniejsze wydarzenie w branży IT w nadchodzącym roku?

Nie odpowiem na to pytanie. Zawsze mylimy się w tego rodzaju przewidywaniach. Niektóre rzeczy są bardzo przewidywalne - Prawo Moore'a czy coraz niższe koszty przechowywania danych i komunikacji. Jednak znacznie ciekawsze są moim zdaniem wynalazki bazujące na społecznościach, takie jak Napster, eBay, YouTube, do tego kręgu zaliczyłbym także Google.

Leonard Kleinrock jest emerytowanym profesorem informatyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Stworzył podstawy przełączania pakietów, jednej z najważniejszych technologii internetu. W 1963 zdobył stopień doktorski na MIT. Los Angeles Times okrzyknął go w 1999 roku "jednym z 50 ludzi, którzy wywarli największy wpływ na rozwój biznesu w XX wieku".

Jakie wydarzenie z szeroko rozumianego świata IT najbardziej Cię zaskoczyło w mijającym roku i dlaczego?

Największą niespodzianką był zakup YouTube przez Google za 1,65 mld USD. Może to nie powinno być takie zdumiewające, ponieważ większość czasu poświęcaliśmy na umożliwienie ludziom komunikacji i ekspresji bez ograniczeń. Widzieliśmy duży potencjał we współuczestnictwie i kreatywności, a stąd prosta droga do sukcesu komercyjnego.

Co będzie najważniejszym wydarzeniem branży IT w nadchodzącym roku?

Myślę, że olbrzymi wzrost popularnośći zanotują aplikacje dla telefonów komórkowych. Będą powstawać warte wiele miliardów USD rozwiązania i aplikacje, włączając w to pobieranie wideo i grafiki, sport, gry i hazard. Prognozuję też rozwój aplikacji bazujących na informacji lokalnej.

Jakiej porady udzieliłbyś managerowi IT wchodzącemu w 2007 rok?

Wyposaż swoich użytkowników w mobilny dostęp szerokopasmowy. Postaw jednak na więcej niż jedną technologię. Będzie ich znacznie więcej niż 4G czy WiMax i trudno będzie w tej grupie wyłonić zwycięzcę.

Wszystkie wywiady przeprowadził Gary Anthes, Computerworld US