Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Najtaniej w Skype? To już historia

Operator telefonii internetowej po cichu podniósł cenę usług abonamentowych - klienci dowiadują się o zmianie warunków świadczenia usług w momencie przedłużenia umowy. Podwyżka ma być wynikiem procesu ujednolicania cennika na całym świecie.

W porównaniu ze styczniem br. koszt miesięcznego abonamentu za usługę Skype "Kraj - bez ograniczeń", obejmującą nielimitowane połączenia krajowe, pocztę głosową i numer stacjonarny wzrósł z ok. 10 do ponad 27 zł (przy zamówieniu na okres trzech miesięcy). Większość tej kwoty to koszt połączeń (zwiększony z 10 do 14,2 zł), natomiast pozostałe 13,33 zł to dodatkowy koszt naliczany za korzystanie z własnego numeru. Tym samym koszt korzystania ze Skype'a - jeśli chodzi o pakiet "Kraj - bez ograniczeń" zbliżył się do wysokości miesięcznego abonamentu za telefon w Telekomunikacji Polskiej w pakiecie socjalnym (28,06 zł brutto).

Jak donosi serwis wyborcza.pl, dotychczasowi klienci Skype'a nie zostali poinformowani o zmianach w regulaminie świadczenia usług ani za pośrednictwem elektronicznych biuletynów, ani poczty e-mail (chociaż tą drogą rozsyłane są zawiadomienia o rychłym zakończeniu abonamentu). Zachowanie operatora zostało skrytykowane przez UOKiK - rzeczniczka Urzędu podkreśla, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami zmiana kluczowych zapisów umowy usługodawcy i klienta wymaga sporządzenia aneksu do umowy. W wypadku Skype'a tego właśnie zabrakło. Firma nie jest jednak spółką polską, wobec czego wyegzekwowanie od niej dostosowania się do rodzimych regulacji może potrwać.