Najdroższe domeny .pl roku 2008

Urlopy.pl za ok. 400 tys. zł - to najwyższa transakcja sprzedaży domeny z końcówką .pl - wynika z zestawienia autorstwa Daniela Dryzka, inwestora domenowego i autora bloga poświęconego tej tematyce. Suma transakcji stu najdroższych domen .pl sprzedanych w 2008 roku wyniosła 1,5 mln PLN.

Przedstawiona przez Daniela Dryzka "Lista stu najdroższych domen .pl sprzedanych w 2008 roku" powstała na podstawie danych z serwisów aukcyjnych oraz transakcji prywatnych do których autorowi udało się dotrzeć (w tych przypadkach podane ceny czerpane były zarówno od sprzedających jak i kupujących, niekiedy mogą też odzwierciedlać jedynie przybliżoną wartość transakcji). Podane kwoty są cenami brutto.

Wg Daniela Dryzka najdroższą domeną .pl sprzedaną w 2008 roku była nazwa urlopy.pl, którą za sumę ok. 400 tys. zł nabyło polskie biuro podróży. Na drugim miejscu uplasowała się domena domain.pl kupiona przez rejestratora domen z Luksemburga za kwotę 102 tys. zł. Serwis ogłoszeniowy z Łotwy nabył ss.pl za 84 tys. zł, a Agora przejęła deser.pl za kwotę 74 tys. zł. Sprzedawcami wszystkich czterech najdroższych domen byli inwestorzy domenowi, czyli osoby, które specjalizują się w obrocie nazwami internetowymi.

Dalsze miejsca zajęły domeny: adwokaci.pl (transakcja miała miejsce na spotkaniu MeetDomainers - 70 tys. zł), lekarze.pl (50 tys. zł), aparaty.pl (42 tys. zł) oraz fotografie.pl (26 tys. zł). Pierwszą dziesiątkę zamykają domeny: au.pl (18,3 tys. zł) oraz wdzięcznie brzmiące kwiatki.pl (18 tys. zł).

Pełna lista TOP 100 wraz ze szczegółową analizą dostępna jest na blogu Daniela Dryzka.

Analiza form sprzedaży sporządzona przez autora mówi, że najwięcej najdroższych domen .pl znalazło swego kupca w drodze sprzedaży prywatnej (44%). Zdecydowana większość domen w zestawieniu to tzw. domeny rodzajowe (np. urlopy.pl, domain.pl, deser.pl, lekarze.pl, aparaty.pl, samochód.pl, motel.pl, wagary.pl). Zdecydowanie najpopularniejsze są nazwy jednowyrazowe.

Daniel Dryzek, inwestor domenowy, autor zestawienia TOP 100 najdroższych domen .pl 2008 r.
Jaki był miniony rok dla branży domainingu?

Zeszły rok był czasem rozwoju rynku domen w Polsce - i to zarówno rynku pierwotnego jak i wtórnego. Niższe ceny rejestracji domen .pl, więcej serwisów przechwytujących domeny, więcej inwestorów i coraz większe portfele domen. Liczba domen .pl również rosła bardzo dynamicznie - pobudzona niskim kosztem rejestracji. Problemem są wciąż wysokie ceny przedłużeń domen .pl, co hamuje rynek. Pierwsze obniżki już jednak nastąpiły i jeśli ten trend się utrzyma, to w polskim biznesie domenowym będzie tylko lepiej. Na końcu mieliśmy małe spowolnienie spowodowane docierającymi zewsząd informacjami o kryzysie. Transakcje z początku tego roku pokazują jednak, że rynek jest silny i dalej się rozwija. Ludzie zauważyli, że nie ma po prostu powodów do spowolnienia w branży internetowej - wręcz odwrotnie - kryzys napędza Internet a tym samym również domeny.

Czy kształt zestawienia najdroższych domen .pl roku 2008 zaskoczył Pana w jakiś sposób?

O wielu transakcjach wiedziałem już w zeszłym roku, w przypadku wielu zakupów czy sprzedaży byłem też stroną transakcji, dlatego nie jest zaskoczony zebranymi danymi. Jedyne co mnie naprawdę zaskoczyło po spojrzeniu na skompletowaną już listę, to tak niskie ceny za czasami naprawdę rewelacyjne nazwy domen. To mi przypomina, że wciąż jest mnóstwo świetnych nazw, które są do nabycia w niskich cenach i wystarczy trochę poszukać, żeby znaleźć prawdziwe okazje.

Która domena z TOP 100 jest wg Pana najbardziej wartościowa?

Ciężko definitywnie stwierdzić, która domena jest najbardziej wartościowa. Według zestawienia tą domeną jest nazwa urlopy.pl. Trzeba jednak pamiętać, że o wartości domeny na końcu i tak decyduje klient, nie sprzedawca. To klient musi zapłacić cenę akceptowaną przez właściciela domeny i w ten sposób następuje wycena domeny i ostateczne

potwierdzenie jej wartości (przynajmniej w danym momencie, bo za rok cena może wyglądać już zupełnie inaczej).

Inne ciekawe domeny w zestawieniu to na pewno: lekarze.pl, adwokaci.pl, pogrzeb.pl, motel.pl czy pary.pl. Osoby, które kupiły te nazwy na pewno nie stracą - w moim przekonaniu. Pozostałe domeny też są bardzo ciekawe i ich nowi właściciele na pewno dobrze je wykorzystają.

Czy jest w zestawieniu jakaś nazwa "przegrana", która wg Pana warta jest o wiele więcej?

Moim zdaniem takich domen jest całkiem sporo. Nie traktowałbym jednak tych transakcji jak "przegraną" a jak wygraną nowych właścicieli. Domeny w Polsce wciąż mają niskie wyceny i każdy przemyślany zakup zwróci się z nawiązką. Podkreślam jednak, że kupić dobrą domenę w dobrej cenie też trzeba umieć.

Jaki będzie wg Pana rok 2009 dla rynku domen w Polsce?

Prognozuję dalszy rozwój rynku wtórnego i stabilizację rynku pierwotnego - ilość polskich domen w bieżącym roku będzie utrzymywała się na stabilnym poziomie 1,3 - 1,4 mln domen. Powstaną kolejne serwisy zajmujące się obsługą rynku domen (giełdy, aukcje, brokerzy domen, tzw. parkingi, twórcy serwisów itp.). Będziemy też słyszeć o coraz większej ilości spektakularnych sprzedaży - zarówno w kraju jak i zagranicą. Rynek domen będzie jedną z niewielu branż, które oprą się

recesji. Trzeba jednak pamiętać, że ten rok nie będzie tylko rokiem

wygranych. Nieprzemyślane czy po prostu złe inwestycje lub nieprawidłowe zarządzanie swoim portfolio domen i płynnością finansową sprawi, że niektórym się nie uda przetrwać na tym innowacyjnym rynku wirtualnych nieruchomości XXI wieku.

Dziękuję za rozmowę