Najczęściej odwiedzane strony za pomocą Opera Mini w 2011r.

W 2011r. użytkownicy przeglądarki Opera najchętniej odwiedzali serwisy społecznościowe oraz serwisy wideo. W rankingu oprócz takich stron jak Facebook, wyszukiwarka Google czy Youtube, znalazły się także rosyjskie serwisy społecznościowe i wyszukiwarka Yandex.

Według rankingu użytkownicy Opery Mini najchętniej korzystają z wyszukiwarki Google (pierwsze miejsce w rankingu), często przeglądają też portale społecznościowe(drugie miejsce facebook.com) oraz serwisy wideo(youtube.com znalazł się na trzecim miejscu). Wśród dwudziestu najczęściej przeglądanych stron znalazły się rosyjskie wyszukiwarki oraz portale społecznościowe. W tym yandex.ru największa rosyjska wyszukiwarka działająca także na Ukrainie, Białorusi i w Kazachstanie oraz dwa duże portale społecznościowe: vkontakte.ru oraz odnoklassniki.ru. Mimo że zaliczyły niewielkie spadki w rankingach, nadal wyprzedzają takie serwisy jak Twitter, Wikipedia czy Yahoo.

Wzrosło także zainteresowanie platformami blogowymi: blogspot.com jeszcze rok temu zajmował 19. miejsce , w tym roku jest już na miejscu 12. W rankingu natomiast spadły sklepy z aplikacjami oraz mniej popularne sieci społecznościowe np.Orkut, który nie znalazł się w tegorocznym zestawieniu.

W porównaniu z zeszłym rokiem najszybszy wzrost zainteresowania przeglądarką odnotowano w Ameryce Południowej (wzrost o 247 proc.), Afryce (o 145 proc.) i Azji Południowej(138 proc.). W zestawieniu pod względem wzrostu ilości unikalnych użytkowników, przeglądanych stron i transferu danych króluje Meksyk. Z przeglądarki Opera najchętniej korzystają właściciele telefonów Nokia. W rankingu na dwadzieścia przedstawionych modeli telefonów komórkowych, z których korzystają zwolennicy Opery, osiemnaście to telefony fińskiego producenta.

Każdego miesiąca w ponad dwudziestu krajach na świecie 1 milion użytkowników korzysta z przeglądarki Opera w swoim telefonie. W zaledwie rok od pojawieniu się Opery Mini na rynku,jako pierwsi liczbę miliona użytkowników przekroczyli Rosjanie w marcu 2007r. Dla porównania Polska dołączyła do tego grona dopiero w lipcu 2011r. Opera Mini ma już około 144,6 miliona użytkowników na całym świecie, w porównaniu z danymi z zeszłorocznego raportu, odnotowała ona wzrost użytkowników o 80,6 proc. W ciągu roku podwoiła także liczbę przeglądanych stron - o 98 proc.