Nagrody Pulitzera za dziennikarstwo online

Gazety amerykańskie mogą się ubiegać o Nagrody Pulitzera w zakresie nowych aktywności związanych z dziennikarstwem online, jak materiały wideo czy blogi.

W zeszłym roku po raz pierwszy do Nagrody mogłby być zgłaszane teksty oraz fotografie zamieszczone w serwisach online gazet. W tym roku dołączą do nich także blogi, interaktywne infografiki, pokazy slajdów oraz materiały wideo.

- Rada Badania uważa, że położenie większego nacisku na dziennikarstwo online, jest odzwierciedleniem dynamicznie zmieniającego się świata mediów - uważa Sig Gissler, z jury Nagród Pulitzera.

O Pulitzera mogą się ubiegać wszystkie dzienniki oraz tygodniki wydawane w Stanach Zjednoczonych - To w zgodzie z tradycją Nagród - tłumaczy Gissler.

Nagrody Pulitzera przyznawane są za wybitne osiągnięcia w dziennikarstwie, literaturze, dramacie i muzyce.  Nagrodę ufundował w 1917 r. Joseph Pulitzer, dziennikarz amerykański pochodzenia węgierskiego. Przyznawana jest rokrocznie w kwietniu przez jury działające przy Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

A co z polskimi nagrodami Grand Press? - W tym roku nie uwzględnialiśmy materiałów zamieszczanych w serwisach internetowych. Za wcześnie by mówić o tym, co będzie w przyszłym - wyjaśniła Internet Standard Renata Gluza, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Press.

Więcej: Pulitzer Prizes (witryna w języku angielskim)

Zobacz także: Dowód na wyższość internetu nad gazetami