Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Nadeszło RSS. I Wiadomek od Gazeta.pl

Aby zatrzymać czytelników przy danym medium w czasie narastającej popularności RSS konieczny jest sprytny sposób. Gazeta.pl zdecydowała się udostępnić własny czytnik RSS, aby marka tego portalu przypadkiem nie wypadła internautom z pamięci. Zaczęła się walka o rozpoznawalność medium.

Nowy sposób dostępu do stron WWW staje się coraz popularniejszy. Dzięki RSS, czyli Really Simple Syndication, o opublikowaniu informacji w wybranym przez siebie serwisie internauta jest momentalnie powiadamiany, co stanowi główną zaletę tego sposobu przekazywania danych. Internauta wybiera źródła z jakich chce na bieżąco otrzymywać informacje. Tym samym internet staje się coraz bardziej spersonalizowany i coraz mniej zależny od konkretnych mediów dostarczających informacji. Internauta wybiera co prawda źródła, z jakich chce je otrzymywać, ale ich logo ginie w masie napływających wiadomości.

Nadeszło RSS. I Wiadomek od Gazeta.pl

logo Wiadomka

Sposób na rozmycie marki dostawcy wiadomości obmyśliły już redakcje "Los Angeles Times", "Guardiana". A w Polsce - portalu Gazeta.pl. Oferują mianowicie swoje własne, bezpłatne czytniki RSS, które niejako skazują internatów z nich korzystających na oglądanie logo tych serwisów i otrzymywanie z nich informacji. Czytnik RSS oferowany do pobrania przez Gazeta.pl, zwany Wiadomkiem, umożliwia oczywiście dodanie wiadomości z innych serwisów wybranych przez internautę, o ile oferują one swoje wersje w RSS.

Oprócz głównej zalety tej technologii, jaką jest szybkość dostarczania wiadomości, internautom serwowanych jest mniej reklam - w przypadku Wiadomka jeden baner. Nie jest też konieczne ładowanie ciężkich stron ze zbędnymi informacjami przed dotarciem do tych, które rzeczywiście internautę interesują.

Promocja Wiadomka z portalu Gazeta.pl może zachęcić do korzystania z tej nowej formy dostępu do treści tych użytkowników sieci, którzy dotąd nie korzystali z żadnego czytnika RSS. Instalacja Wiadomka nie przysparza trudu nawet mało zaawansowanym internautom.

Wiadomek może mieć formę paska. Używając strzałek można przewijać tytuły newsów i źródła wiadomości. Wiadomek może mieć też formę okna z dużym zdjęciem i tytułami pięciu najważniejszych wiadomości. Czytnik ten może pokazywać informacje z maksymalnie pięciu źródeł informacji. Jednym kliknięciem można zmieniać te kanały informacyjne.

Inne bezpłatne czytniki RSS to m.in. FeedExpress, FeedReader, HeadlineViewer, RssReader, RSS Bandit, czy SharpReader.

Listę polskich kanałów RSS, czyli witryn, które mają wersje publikowanych wiadomości w RSS można znaleźć pod adresem rss.mrok.org, zaś dla kanałów zagranicznych pod adresem syndic8.com/feedlist.php. Wydawnictwo IDG oferuje wątki RSS zawierające tytuły, nagłówki i linki do pełnych wersji informacji od ponad roku. Pod adresem idg.pl/rss można wybrać interesujące wątki z internetowych serwisów IDG, w tym Internet Standard.

Aktualizacja: 24 lutego 2005 13:25

Jak się dowiedzieliśmy, wprowadzeniu Wiadomka ma towarzyszyć duża kampania reklamowa, która obejmie internet, media należące do grupy Agora oraz reklamę zewnętrzną na autobusach (AMS).