Nadchodzą smartfony z Windows Phone (Windows Mobile 6.5)

Do końca 2009 r. na rynek trafi ok. 30 modeli smartfonów, pracujących pod kontrolą mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu. Znajdzie się wśród nich m.in. urządzenie firmy HTC o oznaczeniu HD2 oraz produkt Toshiby kodowo oznaczony jako TG01. Swoje produkty zapowiedzieli też tacy wytwórcy jak Samsung i LG.

HTC HD2 wyposażony jest w 4,3-calowy wyświetlacz dotykowy o rozdzielczości 480 X 800 pikseli (WVGA). Zastosowano w nim procesor 1 GHz, 448 MB pamięci na dane (pojemność tę można zwiększyć dokładając kartę microSD). Smartfon obsługuje sieci cztery zakresy sieci GSM (850/950/1800/1900 MHz) i dwa HSPA/WCDMA (900/2100 MHz). Czas czuwania smarftonu, jak wynika ze specyfikacji technicznej, sięga 390 godzin (WCDMA) lub 490 godzin (GSM). Maksymalny czas rozmów wynosi odpowiednio 320 i 380 minut.

HD2 pozwala też słuchać muzyki przez 12 godzin i oglądać wideo przez 8 godzin. Wśród obsługiwanych formatów plików znalazły się: AAC, AMR, M4A, MID, MP3, MP4, QCP, WAV, WMA, WMV, ASF, 3GP, 3G2, AVI i M4V. Smartfon dysponuje odtwarzaczem Windows Media Player.

Znajdziemy w nim także cyfrowy aparat o rozdzielczości 5 megapikseli z autofokusem, zestaw czujników (G-Sensor, zbliżeniowy i oświetlenia) oraz tuner radia FM. Specyfikację urządzenia uzupełnia przeglądarka Opera Mobile, obsługa protokołu Bluetooth 2.1, wewnętrzna antena GPS i cyfrowy kompas. Smartfon oferuje szybki dostęp do serwisu społecznościowego Facebook, strony mikroblogowej Twitter i serwisu YouTube.

Sugerowana cena detaliczna HTC HD2 wynosi 2899 zł.

Produkty HTC - Touch2, Touch Diamond2 i Touch Pro2 z systemem Windows Mobile 6.5 są już dostępne w sprzedaży w Europie (w tym i w Polsce). Model HD2 trafi do sklepów w listopadzie 2009 r. Producent zapewnia, że klienci, którzy kupili już smartfony Touch Diamond2 lub Touch Pro2 będą mogli dokonać bezpłatnej aktualizacji systemu operacyjnego (poprzez zmianę ROMu, udostępnionego na stronie WWW HTC w drugiej połowie października).

Co nowego w Windows Mobile 6.5

Nowe funkcje Windows Mobile 6.5 to przede wszystkim odświeżony interfejs, poprawiona przeglądarka internetowa - Internet Explorer Mobile 6 (m.in. nowy silnik JavaScript, wtyczka Adobe Flash); usługa MyPhone (automatyczna archiwizacja i synchronizacja danych w telefonie) i obsługa sklepu z aplikacjami Windows Marketplace. Ten ostatni został oficjalnie uruchomiony we wtorek, 6 października. W tym momencie oferta usługi składała się z 246 programów, w tym m.in. aplikacji ułatwiających korzystanie dla Facebooka, MySpace'a czy Netfliksa czy gier (Pac-Man, SimCity).

Katalog usługi z pewnością się rozszerzy - Microsoft współpracuje z ponad 750 deweloperami aplikacji. Wśród zapowiadanych znaleźć ma się program umożliwiający korzystanie z wyszukiwarki Bing. Ceny programów są różne - znajdziemy tu pozycje bezpłatne, jak i wycenione na 20 dolarów. Co ważne, niektóre aplikacje będzie można "zwrócić" w ciągu 24 godzin od nabycia, a sam zakup będzie możliwy na kilka sposobów, np. kartą płatniczą lub jako pozycja dołączona do rachunku za telefon.

Na chwilę obecną dostęp do Windows Marketplace możliwy jest tylko za pośrednictwem systemu Windows Mobile 6.5. Koncern z Redmond obiecuje, że jeszcze w tym roku z oferty sklepu będą mogli skorzystać posiadacze smarftonów ze starszymi wersjami mobilnych "okien" (6.0 i 6.1). Aby skorzystać z Marketplace, należy posiadać konto Windows Live.

Dodatkowo, korzystając z narzędzia Theme Creator można zmodyfikować kolorystykę systemu Windows Phone.

Więcej informacji: Windows Phone