Nadchodzą setki nowych domen internetowych

ICANN (Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów) zapowiada nadejście setek nowych domen internetowych. Już za kilkanaście miesięcy, możemy zobaczyć w sieci witryny zakończone na .africa, .unicef lub .ibm. Nadciąga sieciowa rewolucja?

Nadchodzą setki nowych domen internetowych

Za dwa lata zobaczymy setki nowych domen internetowych?

Zobacz także

Już dziewiątego listopada tego roku, w sieci ma się pojawić poradnik dla organizacji i firm chcących wykupić nowe domeny najwyższego poziomu. Jego autorem będzie rzecz jasna Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów, która zamierza zatwierdzić ostateczną wersję dokumentu w trakcie kolejnego spotkania jej członków, które odbędzie się w dniach 5-10 grudnia w Kolumbii. Jeśli dokument zostanie zatwierdzony, to Internet może przeżyć prawdziwą rewolucję.

Od .idg, przez .paris do .canon

Choć o wprowadzeniu nowych domen najwyższego poziomu mówi się od ponad dziesięciu lat, to ich ilość została zwiększona zaledwie dwukrotnie. W 2000 roku w sieci pojawiły się takie domeny jak .biz czy .info. Cztery lata później powołano do życia sześć kolejnych, wśród których znalazła się chociażby .jobs. Teraz ICANN szykuje się na wkroczenie w zupełnie nową erę.

Korporacja chce, by nowe domeny najwyższego poziomu zaoferowały odbiorcom o wiele większą swobodę wyboru, konkurencyjność i innowacyjność. Zniesione zostaną chociażby ograniczenia dotyczące liczby zawartych w nich znaków. Nadchodzące domeny będą mogły być złożone z minimalnie 3 liter, a maksymalnie aż 63. Obsługiwane mają być także znaki arabskie czy chińskie.

Zgłoszenia od podmiotów zainteresowanych rejestracją własnej domeny przyjmowane będą od maja przyszłego roku. Już teraz zgłaszają się jednak pierwsi chętni, którzy chcieliby się wyróżniać w sieci. Są wśród nich miasta takie jak Berlin (.berlin), Paryż (.paris) czy całe regiony takie jak Ameryka Łacińska (.lat). O własnej domenie mówią też organizacje takiej jak UNICEF (.unicef) czy korporacje IBM (.ibm), Canon i Deloitte. Zapał firm i organizacji studzi jednak konieczność wyłożenia 185 tysięcy dolarów na możliwość zgłoszenia "formularza rejestracyjnego", który nie musi zostać przyjęty przez ICANN. Mimo to, korporacja zakłada, że swoje aplikacje złoży od 300 do tysiąca podmiotów.

Przewiduje się, że nowe domeny mogą się pojawić w sieci w okolicach 2012 roku. Do tego czasu możemy zapoznać się z listą domen najwyższego poziomu, którą publikuje organizacja dbająca o porządek w świecie domen i adresów IP - IANA.