Nadać informacji sens

Setki naukowców i badaczy, uczestników konferencji World Wide Web w Edynburgu (Szkocja), zastanawiało się, w jakim kierunku zmierza internet. Dyskutowali między innymi o tym, jak zorganizować nieprzebrane ilości danych. Rozwiązaniem może być semantyczna sieć Web.

Dyskusja skoncentrowała się przede wszystkim na semantycznej sieci Web(Semantic Web). Terminu tego naukowcy używali, rozmawiając o idei sieci, w której dane są w inteligenty sposób oznakowane, informacja jest interpretowana i łączona. Dzięki temu można dostrzec nowe, niezauważone wcześniej powiązania, zależności i relacje, tym samym "dokopać się" do nowych informacji.

Definicja Semantic Web wg. Wikipedii

Semantic Web - jest to projekt, który ma przyczynić się do utworzenia i rozpowszechnienia standardów opisywania treści w Internecie w sposób, który umożliwi maszynom i programom (np. tzw. agentom) przetwarzanie informacji w sposób odpowiedni do ich znaczenia. Wśród standardów Semantic Web znajdują się m.in. OWL, RDF, RDF Scheme (inaczej RDFS), a czasem wykorzystuje się do tego również XML. Znaczenia danych słów określa się za pomocą tzw. ontologii.

Dzięki użyciu standardów Semantic Web, komputer jest w stanie określić, czy np. słowo "myszka" jest określeniem urządzenia, zwierzęcia, pseudonimu czy nawet skrótem lub metaforą. Określenie znaczenia jest jednoznaczne, a dzięki tzw. URI ("Uniform Resource Identifier") możliwe jest odwoływanie się do danego określenia z poziomu innych zasobów.

Źródło: Wikipedia

Badacze mają wizję, jak semantyczny Web, pomoże użytkownikom dotrzeć do informacji, której potrzebują, ale ciągle nie wiedzą jak dokładnie sieć zorganizować.

Padają pytania, jak tę następną wersję internetu wdrożyć i czy w ogóle te nowe idee da się sensownie zastosować, przede wszystkim tak, żeby były łatwe w użyciu.

- Myślę, że jest nadzieja,żebyśmy wreszcie doszli do czegoś sensownego - mówił Tim Berners-Lee, który w 1989 stworzył World Wide Web, pomysłodawa Semantic Web. Był on jednym z kilkunastu uczestników dyskusji na temat przyszłości sieci, która odbyła się wczoraj na konferencji W3C (World Wide Web).

- Jest również szansa, że wszystko zepsujemy. Web 2.0 staje się wielkim bałaganem, rozwiązań w większości nieużytecznych, tak, że wreszcie i tak kończysz na Google - mówił Lee.

Pagerank Google'a swojego czasu została uznana za technologiczną rewolucję w wyszukiwaniu, ale naukowcy dążą do czegoś znacznie doskonalszego. W początkowej fazie, Semantic Web ma być technologią uzupełniającą obecną, która analizuje i interpretuje informacje zawarte na stronach WWW.

Ostatecznie, obecnie używane silniki wyszukiwawcze, mogłyby korzystać z zasobów Sieci Semantycznej, ale Bereners-Lee, trochę w żartach, powiedział, że firmy zajmujące się wyszukiwaniem, raczej nie będą tym pomysłem zainteresowane.

- Wyszukiwarki zarabiają pieniądze, na porządkowaniu chaosu - mówił Berners-Lee. - Jeśli uporządkujesz dla nich sieć, na czym mieliby zarabiać? Właśnie dlatego raczej nie są zainteresowane Semantic Web.

Symantic Web ogromnie różni się od obecnie stosowanych technologii wyszukiwawczych, które są w stanie znaleźć wszystkie wystąpienia danego słowa kluczowego, odpowiednio je uporządkować, ale nie są w stanie zinterpretować wyników ze względu na kontekst.

- Google jest wspaniały, ale nie chcę skończyć na sześciu milionach odpowiedzi, wyszukując informacji na konkretny temat - mówiła Clare Hart, zastępca dyrektora Dow Jones, przezes Factiva, firmy zajmującej się organizacją informacji. - W niczym mi nie pomoże lista wyników dłuższa niż 20.

- Ludzie spędzają coraz więcej czasu na wyszukiwaniu informacji - mówiła Clare Hart. - Sieć semantyczna spowoduje, że ilość tego czasu się znacznie zmniejszy i właśnie na tym polega zwrot inwestycji, na którym firmom powinno najbardziej zależeć.

***

Opracowane na podstawie tekstu: "Researchers say semantic Web will drive Internet", Jeremy Kirk, IDG Londyn.

Smart sites to power semantic web (ang.) - Dziennikarz BBC stara się, w jak najprostszy sposób, wyjaśnić czym jest Semantic Web.

Blog Tim-Bernersa Lee

SemanticWeb.org